Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Νέας Υόρκης και Μητροπολίτης Βορείου Αμερικής
κύριος Ιωσήφ. (γεν. 1950).
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Ο Ιωσήφ Ζεχλάουη γεννήθηκε στη Δαμασκό το 1950. Αποφοίτησε από την Μπελεμέντιο Θεολογική Σχολή το 1974 και στη συνέχεια φοίτησε στη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Διάκονος χειροτονήθηκε στη Θεσσαλονίκη στις 4 Δεκεμβρίου 1976 από τον Μητροπολίτη Τυάνων Παντελεήμονα και Πρεσβύτερος στις 10 Δεκεμβρίου 1980 από τον Πατριάρχη Αντιοχείας Ιγνάτιο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Αρχιεπισκοπή Δαμασκού (1980-1983), στην Ορθόδοξη Ενορία Λονδίνου του Πατριαρχείου Αντιοχείας (1983-1986) και κατόπιν στην Εξαρχία του Πατριαρχείου Αντιοχείας στην Κύπρο (1986-1991). Στις 30 Ιουνίου 1991 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό της Παναγίας Δαμασκού τιτουλάριος Επίσκοπος Κατάνων. Διετέλεσε αρχικά Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Δαμασκού και Αρχιγραμματέας της Ιεράς Συνόδου μέχρι το 1995 και κατόπιν Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Βορείου Αμερικής από το 1995 μέχρι το 2004. Στις 27 Ιουλίου 2004 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Λος Άντζελες και Δυτικής Αμερικής. Στις 11 Δεκεμβρίου 2011 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 3 Ιουλίου 2014 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Νέας Υόρκης και Μητροπολίτης Βορείου Αμερικής.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.