Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ουϊτσίτας και Κεντρώας Αμερικής κύριος Βασίλειος. (γεν. 1948).
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Ο Βασίλειος Εσέυ γεννήθηκε στο Μόνεσσεν της Πενσυλβανίας των Η.Π.Α. στις 26 Νοεμβρίου 1948. Σπούδασε την Θεολογία στην Θεολογική Σχολή Αγίου Βλαδιμήρου Νέας Υόρκης. Διάκονος χειροτονήθηκε  στις 30 Σεπτεμβρίου 1979 και Πρεσβύτερος στις 27 Ιανουαρίου 1980 από τον Μητροπολίτη Βορείου Αμερικής Φίλιππο. Στις 9 Οκτωβρίου 1988 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Ουϊτσίτα του Κάνσας. Στις 31 Μαΐου 1992 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Αμφιπόλεως (Ενφέ), Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Βορείου Αμερικής. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Βορείου Αμερικής Φίλιππος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Βηρυτού Ηλία, τον Επίσκοπο Σελευκείας Αντώνιο και τον Αρχιεπίσκοπο Τολέδου Μιχαήλ. Από το 1992 μέχρι το 1995 υπηρέτησε ως Αρχιερατικός Επίτροπος στο Λος Άντζελες και από το 1995 μέχρι το 2003 στην Ουϊτσίτα. Στις 9 Οκτωβρίου 2003 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Ουϊτσίτας και Κεντρώας Αμερικής.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.