Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Λεύκης κύριος Παύλος. (γεν. 1957).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Ο κατά κόσμον Παυλίνος Ιβάνωφ Πετρώφ γεννήθηκε στο χωριό Λέβσκη του Νομού Λόβετζ στις 12 Ιουλίου 1957. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Σόφιας το 1989. Στις 22 Φεβρουαρίου 1986 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Τσερεπίς (στη Μητρόπολη Βράτζης). Διάκονος χειροτονήθηκε στις 11 Μαρτίου 1986 από τον Μητροπολίτη Βράτζης Καλλίνικο και Πρεσβύτερος στις 21 Μαΐου 1986. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Βράτζης από το 1987 μέχρι το 1989. Στις 11 Μαρτίου 1989 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Από το 1989 μέχρι το 1991 πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Στις 20 Δεκεμβρίου 1992 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Τιβεριουπόλεως στους κόλπους του σχίσματος του Μητροπολίτη Νευροκοπίου Ποιμένος. Την 1 Οκτωβρίου 1998 μετά την επιστροφή του στο Πατριαρχείο Βουλγαρίας η Μείζων και Υπερτελής Σύνοδος της Σόφιας αναγνώρισε την χειροτονία του και του απένειμε τον τίτλο του Επισκόπου Λεύκης. Υπηρέτησε ως Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Βάρνης (1998-2000) και ως Προϊστάμενος του Καθεδρικού Ναού Αγίου Αλεξάνδρου Νέφσκυ Σόφιας (2000-2002). Το 2010 ήταν υποψήφιος για τη θέση του Μητροπολίτου Δοροστόλου.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.