Κοιμηθέντες Αρχιερείς κατά το 1993

ΕΤΟΣ 1993

Κοιμηθέντες Αρχιερείς

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ευχαΐτων κυρός Τιμόθεος. (+ 08-01-1993).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Καζάν και Μαρίισκ κυρός Παντελεήμων. (+ 28-01-1993).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Σέργιος Αλεξάντροβιτς Μιτριουκόφσκη γεννήθηκε στις 20 Ιανουαρίου 1912 στο Βοτκίνσκ της Ουδμουρτίας. Στις 18 Σεπτεμβρίου 1944 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Αρχιεπίσκοπο Πέρμης Αλέξανδρο και στις 5 Φεβρουαρίου 1945 Πρεσβύτερος. Από το 1948 μέχρι το 1956 υπηρέτησε στην Επισκοπή Πέρμης και από το 1960 στην Επισκοπή Ιζέβου, η οποία συνενώθηκε στη συνέχεια με την Επισκοπή Καζάν. Στις 18 Αυγούστου 1975 εκάρη μοναχός και έλαβε το οφίκιου του Αρχιμανδρίτη. Στις 19 Αυγούστου 1975 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Καζάν και Μαρίισκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Ποιμήν, συμπαραστατούμενος από το Μητροπολίτη Χερσώνος και Οδησσού Σέργιο και τον Αρχιεπίσκοπο Ιβανοφρανκόβου και Κολόμνας Ιωσήφ. Στις 30 Νοεμβρίου 1988 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στις 28 Ιανουαρίου 1993.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αγιάς και Συκουρίου κυρός Παύλος. (+ 29-01-1993).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Θηβαΐδος κυρός Σολομών. (+ 03-02-1993).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

    Ο Σολομών Μπαζαίος γεννήθηκε στη Χαλκίδα το 1912. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Αθηνών. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1941 και Πρεσβύτερος το 1943. Στις 6 Δεκεμβρίου 1979 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ταμιάθεως. Στις 8 Ιουλίου 1983 εξελέγη τιτουλάριος Μητροπολίτης Θηβαΐδος. Εκοιμήθη στην Αλεξάνδρεια στις 3 Φεβρουαρίου 1993.


Ο Πανιερώτατος Αρχιεπίσκοπος Ευδοκιάδος κυρός Γεώργιος. (+ 06-04-1993).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Γαλλίας κυρός Μελέτιος. (+ 19-04-1993).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Πηλουσίου κυρός Βαρνάβας. (+ 10-05-1993).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

    Ο Βαρνάβας Φωταράς γεννήθηκε στην Αλεξάνδρεια το 1921. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1951. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1942 και Πρεσβύτερος το 1951. Στις 6 Δεκεμβρίου 1958 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μαρεώτιδος. Το 1968 εξελέγη Μητροπολίτης Πηλουσίου. Εκοιμήθη στις 10 Μαΐου 1993.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αττικής κυρός Δωρόθεος. (+ 02-07-1993).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Ιεραπόλεως κυρός Γερμανός. (+ 13-07-1993).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αμαθούντος κυρός Καλλίνικος. (+ 18-07-1993).
(Εκκλησία της Κύπρου).

    Ο Καλλίνικος Μαχαιριώτης γεννήθηκε το 1908 στο χωριό Μανδριά Λεμεσού. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1940. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1933 από τον Αρχιεπίσκοπο Κύπρου Κύριλλο τον Γ΄. Ως Διάκονος υπηρέτησε στην Αθήνα. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1946. Υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας στη Μητρόπολη Ζιχνών (1946-1948), στρατιωτικός ιερέας (1948-1950), Ιεροκήρυκας στη Μητρόπολη Κιτίου (1951-1952), Εφημέριος του Ιερού Ναού Αγίων Πάντων Λονδίνου (1952-1956) και Εφημέριος του Ιερού Ναού Αγίας Ζώνης Αθηνών (1956-1962). Στις 19 Αυγούστου 1962 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Αμαθούντος. Εκοιμήθη στην Αθήνα στις 18 Ιουλίου 1993.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βερροίας και Ναούσης κυρός Παύλος. (+ 27-08-1993).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Δνεπροπετρώβου και Κριβόι Ρόγ Χρονίδας. (+ 06-09-1993).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Μιχαήλ Μητσένκο γεννήθηκε στις 25 Αυγούστου 1940 στο χωριό Κουτσίνοφκα της Επαρχίας Σορσκόβου του Νομού Τσερνιγόβου της Ουκρανίας. Στις 10 Μαΐου 1970 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 28 Ιουνίου 1970 από τον Αρχιεπίσκοπο Ιρκούτσκ και Τσιτά Βενιαμίν και Πρεσβύτερος στις 12 Φεβρουαρίου 1971 από τον ίδιο Αρχιεπίσκοπο. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1975. Στις 19 Σεπτεμβρίου 1992 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Δνεπροπετρώβου και Κριβόι Ρόγ. Εκοιμήθη στις 6 (7) Σεπτεμβρίου 1993.

 

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Μαυροβουνίου και Παραθαλασσίας κυρός Δανιήλ. (+ 14-09-1993).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

    Ο κατά κόσμον Θωμάς Ντάικοβιτς γεννήθηκε στο Ντρουζίσι στις 19 Οκτωβρίου 1895. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1920. Στις 25 Ιουνίου 1961 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Μαυροβουνίου και Παραθαλασσίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Γερμανός, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Ζάγκρεμπ Δαμασκηνό και τον Επίσκοπο Βανάτου Βησσαρίωνα. Το 1990 παραιτήθηκε για λόγους υγείας. Εκοιμήθη στις 14 Σεπτεμβρίου 1993.

 

 


Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Μπρανιτσέβου κυρός Σάββας. (+ 02-12-1993).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

    Ο κατά κόσμον Δράγκοσλαβ Άντριτς γεννήθηκε στο χωριό Ντούσκοβιτς στις 14 Μαΐου 1939. Στις 30 Απριλίου 1961 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Μπρανιτσέβου Χρυσόστομο. Το 1967 αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου. Στις 20 Ιουνίου 1982 στον Καθεδρικό Ναό του Βελιγραδίου χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μοραβικίου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Γερμανός, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Σουμαδίας Σάββα και Τιμοκίου Αγάπιο. Το 1984 εξελέγη Επίσκοπος Βράνιε. Στις 17 Νοεμβρίου 1991 εξελέγη Επίσκοπος Μπρανιτσέβου. Εκοιμήθη στις 2 Δεκεμβρίου 1993.

 

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Σαρατώβου και Βόλσκ κυρός Ποιμήν. (+ 10-12-1993).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Δημήτριος Ευγένεβιτς Χμελέβσκη γεννήθηκε στις 26 Σεπτεμβρίου 1923 στην πόλη του Σμολένσκ. Το 1949 χειροτονήθηκε Διάκονος και στη συνέχεια Πρεσβύτερος. Το 1953 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Το 1955 τέθηκε επικεφαλής της Πνευματικής Αποστολής του Πατριαρχείου Ρωσίας στα Ιεροσόλυμα. Εκεί έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη από τον Πατριάρχη Ιεροσολύμων Βενέδικτο. Το 1957 επέστρεψε στη Μόσχα στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ της οποίας διορίστηκε Ηγούμενος. Στις 10 Ιανουαρίου 1965 χειροτονήθηκε στη Λαύρα της Αγίας Τριάδος Σεργιέβου Ποσάντ Επίσκοπος Σαρατώβου και Βολγογκράδ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Α΄, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Κρουτίτσης και Κολόμνας Ποιμένα και τον Επίσκοπο Βολοκολάμσκ Πιτιρίμ. Στις 2 Σεπτεμβρίου 1977 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Από τις 22 Νοεμβρίου 1990 άρχισε να τιτλοφορείται Σαρατώβου και Βόλσκ. Εκοιμήθη στις 10 Δεκεμβρίου 1993. Η νεκρώσιμη ακολουθία εψάλη στις 12 Δεκεμβρίου 1993, προεξάρχοντος του Αρχιεπισκόπου Βολγογκράδ και Καμίσιν Γερμανού.

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ιεραπύτνης και Σητείας κυρός Φιλόθεος. (+ 15-12-1993).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ακυληίας κυρός Κλαύδιος. (+ 1993).
(Εκκλησία της Πολωνίας).

 


Αναθεώρηση: Πέμπτη, 27 Σεπτεμβρίου 2018.