Χειροτονηθέντες Αρχιερείς κατά το 1993

ΕΤΟΣ 1993

Χειροτονηθέντες Αρχιερείς

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Χερσονήσου κύριος Γουρίας. 14-01-1993.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Γεώργιος Νικολάγιεβιτς Σαλίμωφ γεννήθηκε στο Λούτσινκι της Επαρχίας Γκοροτσοβέζ του Νομού Βλαδίμης στις 17 Σεπτεμβρίου 1946. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1984. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 24 Ιουλίου 1977 και Πρεσβύτερος στις 29 Οκτωβρίου 1977. Στις 5 Οκτωβρίου 1985 εκάρη μοναχός. Στις 29 Απριλίου 1989 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 14 Ιανουαρίου 1993 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Χερσονήσου. Στις 31 Μαρτίου 1999 παραιτήθηκε για λόγους υγείας. Στις 7 Μαΐου 2003 εξελέγη Επίσκοπος Μαγαδάν και Σινεγκόρσκ. Στις 5 Οκτωβρίου 2011 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Πετροπαυλώβου και Μπουλαέβου. Στις 30 Μαΐου 2014 παραιτήθηκε και πάλι για λόγους υγείας.

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Βάδου, Φελεάκου και Κλουζίου κύριος Βαρθολομαίος. 07-02-1993.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Εκοιμήθη στις 31 Ιανουαρίου 2011. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ιαμνείας κύριος Σίλβεστρος. 15-02-1993.
(Πατριαρχείο Ιεροσολύμων).

    Εκοιμήθη στις 15 Σεπτεμβρίου 2006. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σεργιέβου κύριος Βασίλειος. 07-03-1993.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ζήλων κύριος Σωτήριος. 21-03-1993.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Γιακουτίας και Βιλιούϊσκ κύριος Γερμανός. 28-03-1993.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Λέων Γενναδίεβιτς Μοράλιν γεννήθηκε στο Νόβο Γιαρίκοβο της Επαρχίας Αρζαμά του Νομού Γκόρκι στις 24 Δεκεμβρίου 1956. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Αυγούστου 1983 και Πρεσβύτερος στις 10 Μαρτίου 1984. Στις 28 Μαρτίου 1993 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Γιακουτίας και Βιλιούϊσκ. Από τις 26 Δεκεμβρίου 1995 άρχισε να τιτλοφορείται "Γιακουτίας και Λένσκ". Στις 25 Φεβρουαρίου 2000 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 17 Αυγούστου 2004 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Κούρσκ και Ρίλσκ. Την 1 Αυγούστου 2012 προήχθη σε Μητροπολίτη.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κουργάν και Σαδρίνσκ κύριος Μιχαήλ. 03-04-1993.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

   Εκοιμήθη στις 11 Αυγούστου 2008. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπελγορόδου κύριος Ιωάννης. 04-04-1993.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Σέργιος Λεωνίδοβιτς Ποπώφ γεννήθηκε στο Ιρκούτσκ την 1 Σεπτεμβρίου 1960. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ το 1992. Την 1 Μαρτίου 1990 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 3 Απριλίου 1990 και Πρεσβύτερος στις 7 Απριλίου 1990. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Κούρσκ. Στις 4 Απριλίου 1993 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπελγορόδου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Κούρσκ. Στις 18 Ιουλίου 1995 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Μπελγορόδου και Στάρυ Οσκόλ. Στις 18 Φεβρουαρίου 1999 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 18 Ιουλίου 2012 σε Μητροπολίτη.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βόλογδα και Βελίκι Ουστιούνγκ κύριος Μαξιμιλιανός. 10-04-1993.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Αλέξανδρος Παύλοβιτς Λαζαρένκο γεννήθηκε στις 9 Νοεμβρίου 1950 στο Φρούνζε. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1986. Στις 26 Οκτωβρίου 1984 εκάρη μοναχός. Στις 2 Φεβρουαρίου 1985 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 10 Μαρτίου του ίδιου έτους Πρεσβύτερος. Στις 23 Φεβρουαρίου 1993 εξελέγη Επίσκοπος Βόλογδα και Βελίκι Ουστιούνγκ. Στις 7 Απριλίου 1993 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη και στις 10 Απριλίου του ίδιου έτους χειροτονήθηκε Επίσκοπος. Στις 29 Φεβρουαρίου 2004 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 30 Μαΐου 2014 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Πέσοτσνιας και Γιουχνώβου.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βαλτικής κύριος Παντελεήμων. 02-05-1993.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Νικόλαος Βασίλιεβιτς Κουτοβόι γεννήθηκε στις 14 Δεκεμβρίου 1955 στο Μογιλέφ της Λευκορωσίας. Το 1959 μετακόμισε με την οικογένειά του στο Καζαχστάν. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1989. Το 1985 ακολούθησε τον Αρχιεπίσκοπο Κύριλλο στο Σμολένσκ και χειροτονήθηκε Διάκονος και Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στον καθεδρικό ναό του Βιασμά και διετέλεσε Αρχιερατικός Επίτροπος Βιασμά. Το 1987 εκάρη μοναχός με το όνομα Παντελεήμων. Στις 7 Ιανουαρίου 1991 τοποθετήθηκε Εφημέριος του Ιερού Ναού Αγίου Νικολάου στο Καλλίνινγκραδ. Το 1993 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 2 Μαΐου 1993 χειροτονήθηκε στον καθεδρικό Ναό του Σμολένσκ τιτουλάριος Επίσκοπος Βαλτικής, Βικάριος της Επισκοπής Σμολένσκ και Καλλίνινγκραδ. Στις 28 Δεκεμβρίου 2000 εξελέγη Επίσκοπος Μαϊκόπ και Αδυγέας. Στις 27 Μαΐου 2009 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ορέλ και Λίβνι. Στις 05 Οκτωβρίου 2011 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Κρασνογιάρσκ και Ατσίνσκ. Στις 8 Οκτωβρίου 2011 προήχθη σε Μητροπολίτη.

 

 


Ο Πανιερώτατος Αρχιεπίσκοπος Ευκαρπίας κύριος Σέργιος. 27-06-1993.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Εκοιμήθη στις 22 Ιανουαρίου 2003. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ζαντόνσκ κύριος Νίκων. 21-07-1993.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Όλεγκ Βασίλιεβιτς Μυρώνωφ γεννήθηκε στο Ζαρέτσνη του Αλτάη στις 26 Μαΐου 1960. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 24 Απριλίου 1983 και Πρεσβύτερος στις 6 Ιανουαρίου 1986. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Ιρκούτσκ. Στις 20 Ιουνίου 1989 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 21 Ιουλίου 1993 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ζαντόνσκ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Βορονέζ. Στις 26 Φεβρουαρίου 1994 εξελέγη Επίσκοπος Αικατερινβούργου και Βερχοτούρας. Στις 18 Ιουλίου 1999 τέθηκε σε διαθεσιμότητα λόγω προβλημάτων που προέκυψαν με τον Κλήρο της Επισκοπής Αικατερινβούργου και έκτοτε παρέμενε σχολάζων. Στις 29 Μαΐου 2013 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ντομπριάνκας, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Πέρμης. Στις 19 Μαρτίου 2014 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Κουντιμκάρ και Βερεστσαγκίνου.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ιόσκαρ Όλα και Μαρίισκ κύριος Ιωάννης. 25-07-1993.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ιβάν Ιβάνοβιτς Τιμοφέεφ γεννήθηκε στο Καζάν στις 20 Ιανουαρίου 1958. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1985. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1987 και Πρεσβύτερος το 1990. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Καζάν. Στις 11 Ιουνίου 1993 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 25 Ιουλίου 1993 χειροτονήθηκε Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Ιόσκαρ Όλα και Μαρίισκ. Στις 29 Φεβρουαρίου 2004 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 4 Νοεμβρίου 2017 σε Μητροπολίτη.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τετόβου κύριος Ιωάννης. 25-07-1993.
(Πατριαρχείο Σερβίας).

    Ο κατά κόσμον Ιωάννης Μλαντένοβιτς γεννήθηκε στην Ντόμπρατσα του Αρίλγε στις 11 Σεπτεμβρίου 1950. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου το 1980. Στις 24 Απριλίου 1971 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 25 Απριλίου 1971 και Πρεσβύτερος στις 28 Ιουνίου 1976. Υπηρέτησε ως Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Στουντενίτσης από το 1981 μέχρι το 1993. Στις 25 Ιουλίου 1993 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Τετόβου και τοποθετήθηκε τοποτηρητής της Μητροπόλεως Σκοπίων. Το 1994 εξελέγη Επίσκοπος Δυτικής Αμερικής. Στις 31 Μαΐου 2002 εξελέγη Επίσκοπος Σουμαδίας.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τιχβίν κύριος Σίμων. 03-10-1993.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βαλεντίνος Πέτροβιτς Γκέτια γεννήθηκε στο Κρούκοβο του Νομού Πολτάβας της Ουκρανίας στις 14 Νοεμβρίου 1949. Αφού εργάστηκε ως ιατρός επί πολλά έτη, εισήλθε εν συνεχεία στη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας, από την οποία αποφοίτησε το 1987. Στις 2 Δεκεμβρίου 1983 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 8 Ιανουαρίου 1984 και Πρεσβύτερος στις 15 Φεβρουαρίου 1984. Υπηρέτησε ως Εφημέριος και Αρχιερατικός Επίτροπος στην Επισκοπή Κουϊμπισέβου. Το 1990 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Το ίδιο έτος μετά την εκλογή του Αρχιεπισκόπου Κουϊμπισέβου Ιωάννη ως Μητροπολίτου Αγίας Πετρουπόλεως ο Σίμων ανέλαβε Γραμματέας της Επισκοπής Αγίας Πετρουπόλεως. Στις 3 Οκτωβρίου 1993 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Τιχβίν, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Αγίας Πετρουπόλεως. Στις 27 Δεκεμβρίου 1995 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Μουρμάνσκ και Μοντσεγκόρσκ. Στις 29 Φεβρουαρίου 2004 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 8 Οκτωβρίου 2013 σε Μητροπολίτη.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ροβνό και Οστρόγκ κύριος Ανατόλιος. 28-10-1993.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Αλέξιος Αλεξέγιεβιτς Γκλάντκη γεννήθηκε στο Νομό Χμιελνικίου της Ουκρανίας στις 28 Ιουλίου 1957. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ το 1984. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1982 από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ Αντώνιο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος και Αρχιερατικός Επίτροπος στην Επισκοπή Κιέβου. Το 1992 εκάρη μοναχός στην Πετσέρσκαγια Λαύρα του Κιέβου. Στις 28 Οκτωβρίου 1993 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Ροβνό και Οστρόγκ. Στις 27 Ιουλίου 1995 εξελέγη Επίσκοπος Γλουχώβου και Κονοτόπου. Από τις 12 Μαΐου 1998 άρχισε να τιτλοφορείται "Κονοτόπου και Γλουχώβου". Στις 30 Μαρτίου 1999 εξελέγη Επίσκοπος Σαράνσκι και Πολεσίας. Στις 28 Αυγούστου 2004 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 23 Νοεμβρίου 2013 σε Μητροπολίτη.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μαγαδάν και Τσουκότκας κύριος Ροστισλάβος. 28-11-1993.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Σέργιος Νικολάγιεβιτς Ντεβιάτωφ γεννήθηκε στο Κίμρυ του Καλλίνιν στις 27 Ιανουαρίου 1963. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1992. Στις 9 Μαρτίου 1987 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 28 Μαρτίου 1987 και Πρεσβύτερος στις 28 Μαΐου 1987. Στις 28 Νοεμβρίου 1993 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Μαγαδάν και Τσουκότκας. Στις 28 Δεκεμβρίου 1998 εξελέγη Επίσκοπος Τόμσκ και Ασινόβου. Στις 29 Φεβρουαρίου 2004 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 24 Μαρτίου 2013 σε Μητροπολίτη.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Γιαροσλάβου και Ροστόβου κύριος Μιχαίας. 17-12-1993.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Εκοιμήθη στις 22 Οκτωβρίου 2005. Βιογραφικό σημείωμα.


Αναθεώρηση: Πέμπτη, 27 Σεπτεμβρίου 2018.