Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Γιαροσλάβου και Ροστόβου κυρός Μιχαίας. (1921-2005).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Αλέξανδρος Αλεξάνδροβιτς Χαρχάρωφ γεννήθηκε στις 6 Μαρτίου 1921 στην Πετρούπολη. Κατά τον Β΄ παγκόσμιο πόλεμο υπηρέτησε στις τάξεις του Σοβιετικού στρατού και τιμήθηκε με διάφορα παράσημα. Εκάρη μοναχός την 1 Ιανουαρίου 1947 στη Λαύρα του Ζαγκόρσκ (Σεργιέβου Ποσάντ). Στις 5 Ιανουαρίου 1947 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 28 Αυγούστου 1949 Πρεσβύτερος. Το 1951 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στις Επισκοπές Τασκένδης, Σαρατώβου (1946-1956), Δνεπροπετρώβου (1956-1963) και Μίνσκ (1963-1969). Ακολουθούσε στις μεταθέσεις τον γέροντά του Μητροπολίτη Γουρία Γεγκόρωφ. Στην Επισκοπή Μίνσκ υπηρέτησε ως Ηγούμενος στο Μοναστήρι του Ζιρόβιτσι (Zyrovicy). Στις 20 Απριλίου 1963 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Από τον Αύγουστο του 1969 μέχρι την ανάδειξή του σε Επίσκοπο υπηρέτησε στην Επισκοπή Γιαροσλάβου. Αρχικά υπηρέτησε ως Εφημέριος στην περιοχή του Ντανίλωφ (Danilov). Στη συνέχεια διορίστηκε Εφημέριος του Καθεδρικού Ναού του Ρουμπίνσκ (Rybinsk) και από τον Οκτώβριο του 1972 Αρχιερατικός Επίτροπος Ρουμπίνσκ. Τον Σεπτέμβριο του 1975 διορίστηκε Εφημέριος του Καθεδρικού Ναού του Γιαροσλάβ και από το 1983 Προϊστάμενος του ίδιου Ναού. Στις 17 Δεκεμβρίου 1993 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Γιαροσλάβου και Ροστόβου. Στις 25 Φεβρουαρίου 1995 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 7 Οκτωβρίου 2002 παύθηκε για λόγους υγείας. Εκοιμήθη στο Γιαροσλαβλ στις 22 Οκτωβρίου 2005. Η νεκρώσιμη ακολουθία εψάλη στις 25 Οκτωβρίου στον Καθεδρικό Ναό Αγίων Θεοδώρων Γιαροσλάβου, προεξάρχοντος του Μητροπολίτου Βολγογκράδ και Καμίσιν Γερμανού.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.