Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Λαρίσης και Τυρνάβου κυρός Ιγνάτιος. (1946-2018).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο κατά κόσμον Ιάκωβος Λάππας γεννήθηκε στην Σαλαμίνα στις 11 Ιανουαρίου 1946. Σπούδασε τη Θεολογία και Νομική στο Πανεπιστήμιο Αθηνών. Στις 17 Ιανουαρίου 1976 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 22 Ιανουαρίου 1976 και Πρεσβύτερος στις 25 Ιανουαρίου 1976. Στις 30 Νοεμβρίου 1978 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Σαλαμίνα (1976-1994) και ως Γραμματέας της Ιεράς Συνόδου (1984-1994). Στις 28 Μαΐου 1994 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Λαρίσης και Τυρνάβου. Εκοιμήθη στο Μαϊάμι της Φλώριδα των Η.Π.Α. στις 26 Ιουνίου 2018.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 28 Ιανουαρίου 2020.