Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Λαρίσης και Τυρνάβου κυρός Θεολόγος. (1918-1996).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο Θεολόγος Πασχαλίδης γεννήθηκε στη Νίσυρο της Δωδεκανήσου το 1918. Σπούδασε Νομική και στη συνέχεια Θεολογία στο Πανεπιστήμιο Αθηνών. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1950 και Πρεσβύτερος το 1953. Υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας στη Λήμνο και στα Τρίκαλα. Στις 30 Ιουνίου 1968 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Λαρίσης και Πλαταμώνος. Στις 13 Ιουλίου 1974 κηρύχθηκε έκπτωτος του θρόνου χωρίς δίκη και απολογία. Στις 18 Ιουλίου 1974 του δόθηκε ο τίτλος του Μητροπολίτη Γαλάζων. Εκοιμήθη στις 31 Ιουλίου 1996.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 06 Ιανουαρίου 2021.