Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Μακαρώβου κύριος Ιζγιασλάβος. (γεν. 1949).
(Εκκλησία της Ουκρανίας).

Ο κατά κόσμον Γιούρι Ανατόλιεβιτς Κάργκα γεννήθηκε στο Κίεβο στις 31 Ιουλίου 1949. Το 1990 αποφοίτησε από το Πολυτεχνείο Κιέβου. Το 1991 εκάρη μοναχός. Την 1 Αυγούστου 1992 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Κιέβου Φιλάρετο. Στις 15 Νοεμβρίου 1992 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Το 2006 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου (του Πατριαρχείου Κιέβου). Στις 11 Σεπτεμβρίου 1994 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Νικοπόλεως, Βικάριος της Επισκοπής Δνεπροπετρώβου. Το 1995 εξελέγη Επίσκοπος Δονέτσκ και Λουγκάνσκ. Στις 16 Ιουλίου 1996 εξελέγη Επίσκοπος Ζιτόμιρ και Όβρουτς. Στις 9 Δεκεμβρίου 2002 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 22 Ιανουαρίου 2017 παραιτήθηκε. Στις 13 Μαΐου 2017 τοποθετήθηκε Αρχιεπίσκοπος Μακαρώβου, Βικάριος της Επισκοπής Κιέβου. Από τις 15 Δεκεμβρίου 2018 στη δικαιοδοσία της νεοσύστατης Εκκλησίας της Ουκρανίας.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.