Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Κιέβου και Γαλικίας κύριος Φιλάρετος. (γεν. 1929).
(Εκκλησία της Ουκρανίας).

Ο κατά κόσμον Μιχαήλ Αντώνοβιτς Ντενισένκο γεννήθηκε στις 28 Ιανουαρίου 1929 στο χωριό Μπλαγκοντάτνογε της Επαρχίας Αμβροσιέβου του Νομού Δονέτσκ της Ουκρανίας. Την 1 Ιανουαρίου 1950 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Ζαγκόρσκ (Σεργιέβου Ποσάντ) και στις 15 Ιανουαρίου του ίδιου έτους χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Πατριάρχη Ρωσίας Αλέξιο. Στις 18 Ιουνίου 1951 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Το 1952 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Διετέλεσε Διευθυντής του Θεολογικού Σεμιναρίου Σαρατώβου και του Θεολογικού Σεμιναρίου Κιέβου (1958-1960). Στις 12 Ιουλίου 1958 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 4 Φεβρουαρίου 1962 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Λούγκας, Βικάριος της Επισκοπής Λένινγκραδ και Λαδόγκας, ενώ ταυτόχρονα ανέλαβε και τοποτηρητής της Επισκοπής Ρίγας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Λένινγκραδ και Λαδόγκας Ποιμήν, συμπαραστατούμενος από τον Αρχιεπίσκοπο Γιαροσλάβου και Ροστόβου Νικόδημο και τους Επισκόπους Καζάν και Μαρίισκ Μιχαήλ, Ταμπώβου και Μιτσούρινσκ Μιχαήλ, Νοβγορόδου και Παλαιάς Ρωσίας Σέργιο, Δημητρώβου Κυπριανό και Κοστρομά και Γκάλιτς Νικόδημο. Στις 16 Ιουνίου 1962 απαλλάχθηκε από τα καθήκοντα του Βικαρίου της Επισκοπής Λένινγκραδ και ανέλαβε τοποτηρητής της Εξαρχίας Κεντρώας Ευρώπης μέχρι τις 10 Οκτωβρίου 1962. Στις 16 Νοεμβρίου 1962 εξελέγη Επίσκοπος Βιέννης και Αυστρίας. Στις 22 Δεκεμβρίου 1964 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Δημητρώβου, Βικάριος της Επαρχίας Μόσχας και Διευθυντής της Θεολογικής Ακαδημίας Μόσχας. Στις 14 Μαΐου 1966 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Κιέβου και Γαλικίας. Στις 25 Φεβρουαρίου 1968 προήχθη σε Μητροπολίτη. Σύμφωνα με απόφαση της Αρχιερατικής Συνόδου του 1990 ο τίτλος του Μητροπολίτη Κιέβου και Γαλικίας μεταβλήθηκε σε Κιέβου και πάσης Ουκρανίας. Το 1992 ο Φιλάρετος Ντενισένκο μετά την παραίτησή του από τη θέση του Μητροπολίτη Κιέβου ίδρυσε δικό του Πατριαρχείο στην Ουκρανία και στις 11 Ιουνίου 1992 καθαιρέθηκε από την Ιερά Σύνοδο του Πατριαρχείου Ρωσίας. Στις 11 Οκτωβρίου 2018 επανήλθε στην κανονικότητα με απόφαση της Ιεράς Συνόδου του Οικουμενικού Πατριαρχείου αποκατασταθείς στο Αρχιερατικό αξίωμα αλλά όχι και στη θέση του Μητροπολίτη Κιέβου. Στις 20 Ιουνίου 2019 προέβη στην ανασύσταση του Πατριαρχείου Κιέβου.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 29 Ιουνίου 2019.