Ο πρώην Αρχιεπίσκοπος Τσερνοβικίου και Κιτσμάν κύριος Βαρλαάμ. (γεν. 1946).
(Πατριαρχείο Κιέβου).

Ο κατά κόσμον Ιβάν Βασίλιεβιτς Πιλιπίσιν γεννήθηκε στο χωριό Ζελένιεφ της Επαρχίας Ρογκατίν του Νομού Ιβανοφρανκόβου της Ουκρανίας στις 16 Αυγούστου 1946. Το 1973 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο της Οδησσού και το 1984 από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Στις 25 Φεβρουαρίου 1973 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Οδησσού και Χερσώνος Σέργιο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην περιοχή της Τερνοπόλεως. Το 1989 εντάχθηκε στη δικαιοδοσία της Αυτοκέφαλης Εκκλησίας της Ουκρανίας και το 1992 στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Κιέβου. Στις 14 Δεκεμβρίου 1994 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Βλαδιμήρου Κιέβου Επίσκοπος Τσερνιγόβου και Σουμύ. Στις 12 Δεκεμβρίου 1998 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 25 Ιανουαρίου 1999 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Κιτσμάν και Ζαστάβνας. Το 2000 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Τσερνοβικίου και Κιτσμάν". Στις 28 Ιουλίου 2005 ο τίτλος του μεταβλήθηκε σε "Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης". Στις 26 Νοεμβρίου 2008 ονομάστηκε και πάλι "Τσερνοβικίου και Κιτσμάν". Στις 13 Δεκεμβρίου 2009 παύθηκε. Αργότερα επέστρεψε στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Ρωσίας, όπου έγινε δεκτός ως Αρχιμανδρίτης Βασίλειος.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.