Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Οδησσού και Χερσώνος κυρός Σέργιος. (1924-1990).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Σέργιος Βασίλιεβιτς Πετρώφ γεννήθηκε στις 5 Οκτωβρίου 1924 στο Κρασνοδάρ. Στις 16 Απριλίου 1943 εκάρη μοναχός από τον Επίσκοπο Ταϊγανίου Ιωσήφ και στη συνέχεια χειροτονήθηκε Διάκονος. Ως Διάκονος υπηρέτησε στον Καθεδρικό Ναό του Κρασνοδάρ. Το 1947 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας και το 1951 από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Στις 24 Ιουνίου 1951 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Επίσκοπο Μοζάισκ Μακάριο. Στις 22 Αυγούστου 1952 διορίστηκε καθηγητής στο Θεολογικό Σεμινάριο του Σαρατώβου. Στις 10 Μαρτίου 1958 μετατέθηκε στο Θεολογικό Σεμινάριο Οδησσού, όπου υπηρέτησε επίσης ως καθηγητής ενώ από τις 26 Μαΐου 1959 ανέλαβε τη Διεύθυνση του εν λόγω Σεμιναρίου. Την ίδια ημέρα έλαβε και το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 13 Μαρτίου 1960 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπελγορόδου Δνειστέρου, Βικάριος της Επισκοπής Οδησσού. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Χερσώνος και Οδησσού Βόρις, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Ορενβούργου και Μπουζουλούκου Μιχαήλ, Νοβγορόδου και Παλαιάς Ρωσίας Σέργιο και Δημητρώβου Ποιμένα. Στις 16 Μαρτίου 1961 εξελέγη Επίσκοπος Βορονέζ και Λίπετσκ. Από τις 16 Αυγούστου 1961 μέχρι τις 12 Ιανουαρίου 1962 διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ. Στις 9 Οκτωβρίου 1963 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας. Στις 25 Μαΐου 1965 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Χερσώνος και Οδησσού και τοποτηρητής της Επισκοπής Λουγκάνσκ. Στις 17 Ιουνίου 1971 προήχθη σε Μητροπολίτη. Από τις 7 Οκτωβρίου 1976 άρχισε να τιτλοφορείται Οδησσού και Χερσώνος. Εκοιμήθη στην Οδησσό στις 4 Φεβρουαρίου 1990.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.