Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Λβώβου κύριος Μακάριος. (γεν. 1944).
(Εκκλησία της Ουκρανίας).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Ιβάνοβιτς Μαλέτιτς γεννήθηκε στο χωριό Κράσνογε της Επαρχίας Τούρκας του Νομού Λβώβου της Ουκρανίας την 1 Οκτωβρίου 1944. Το 1964 νυμφεύθηκε. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 18 Ιανουαρίου 1975 και Πρεσβύτερος στις 10 Αυγούστου 1975. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στις περιοχές του Δονέτσκ, του Λουγκάνσκ, του Ροστόβου παρά τω Ντον και του Λβώβου. Το 1989 προσχώρησε στην Αυτοκέφαλη Εκκλησία της Ουκρανίας. Το 1993 χήρεψε. Στις 3 Νοεμβρίου 1996 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Λβώβου και Γαλικίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Δημήτριος, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Χαρκόβου και Πολτάβας Ιγκόρ και Κρεμένετς Μεθόδιο. Στις 25 Ιουνίου 1997 διορίστηκε τοποτηρητής της Επισκοπής Ροβνό και Βολυνίας. Το 2001 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 25 Μαΐου 2011 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 27 Φεβρουαρίου 2015 ανέλαβε τοποτηρητής της Αυτοκέφαλης Εκκλησίας της Ουκρανίας. Στις 4 Ιουνίου 2015 εξελέγη Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας. Από το 2001 μέχρι το 2015 διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Ταυρικής και από το 2017 μέχρι το 2018 διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Τερνοπόλεως. Στις 11 Οκτωβρίου 2018 επανήλθε στην κανονικότητα με απόφαση της Ιεράς Συνόδου του Οικουμενικού Πατριαρχείου αποκατασταθείς στο Αρχιερατικό αξίωμα αλλά όχι και στη θέση του Μητροπολίτη Κιέβου. Από τις 15 Δεκεμβρίου 2018 στη δικαιοδοσία της νεοσύστατης Εκκλησίας της Ουκρανίας. Στις 5 Φεβρουαρίου 2019 εξελέγη Μητροπολίτης Λβώβου της Εκκλησίας της Ουκρανίας.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.