Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σερβίων και Κοζάνης κυρός Διονύσιος. (1912-1997).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Ψαριανός γεννήθηκε στην Άνδρο το 1912. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1942. Στις 15 Δεκεμβρίου 1934 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Ζωοδόχου Πηγής στον Πόρο. Το ίδιο έτος χειροτονήθηκε Διάκονος και το 1945 Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος στη Μητρόπολη Μαντινείας και στην Αρχιεπισκοπή Αθηνών. Στις 22 Ιουνίου 1952 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ρωγών, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Αθηνών. Στις 19 Νοεμβρίου 1957 εξελέγη Μητροπολίτης Σερβίων και Κοζάνης. Εκοιμήθη στις 7 Δεκεμβρίου 1997.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 10 Οκτωβρίου 2017.