Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Τυάνων κυρός Φίλιππος. (1941-1997).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Φίλιππος Καπετανίδης γεννήθηκε στο Κοντοσκάλιο (Kumkapi) της Κωνσταντινουπόλεως το 1941. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1964. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1962 και Πρεσβύτερος το 1974. Υπηρέτησε ως Κωδικογράφος (1964-1970), Υπογραμματέας (1970-1974) και Αρχιγραμματέας της Ιεράς Συνόδου (1974-1984). Στις 11 Μαρτίου 1984 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Μητροπολίτης Τυάνων και στις 8 Ιουνίου 1993 προήχθη σε εν ενεργεία Μητροπολίτη με τον ίδιο τίτλο. Υπηρέτησε ως επόπτης της περιφερείας Βοσπόρου (1984-1997) και ως Πρωτοσυγκελεύων του Οικουμενικού Πατριαρχείου (1995-1997). Εκοιμήθη στις 18 Οκτωβρίου 1997. Η εξόδιος ακολουθία εψάλη στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι στις 21 Οκτωβρίου 1997 προεξάρχοντος του Πατριαρχικού Επιτρόπου Μητροπολίτου Ίμβρου και Τενέδου Φωτίου.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.