Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ηρακλείας κυρός Φώτιος. (1924-2007).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Δημήτριος Σαββαΐδης γεννήθηκε στην Χαλκηδόνα στις 21 Απριλίου 1924. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Χάλκης το 1946. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 6 Φεβρουαρίου 1945 από τον Μητροπολίτη Χαλκηδόνος Μάξιμο και Πρεσβύτερος το 1959. Υπηρέτησε ως Αρχιδιάκονος της Μητροπόλεως Χαλκηδόνος από το 1946 μέχρι το 1959. Στις 28 Ιουνίου 1959 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίας Τριάδος Χαλκηδόνος τιτουλάριος Επίσκοπος Τράλλεων, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Χαλκηδόνος. Στις 12 Σεπτεμβρίου 1972 εξελέγη Μητροπολίτης Ίμβρου και Τενέδου. Στις 5 Σεπτεμβρίου 2002 εξελέγη Μητροπολίτης Ηρακλείας. Εκοιμήθη στις 24 Ιουνίου 2007.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.