Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Χερσώνος και Ταυρικής κύριος Δαμιανός. (γεν. 1931).
(Εκκλησία της Ουκρανίας).

Ο κατά κόσμον Πέτρος Φιλίπποβιτς Ζαμαράεφ γεννήθηκε στο χωριό Βασίλιεφκα της Επαρχίας Άννας του Νομού Κεντρώας Μαύρης Γης (σήμερα στον Νομό Βορονέζ) της Σοβιετικής Ένωσης στις 29 Νοεμβρίου 1931. Στις 5 Απριλίου 1959 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Χερσώνος και Οδησσού Βόρι. Στις 7 Απριλίου 1959 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Χερσώνος. Στις 16 Σεπτεμβρίου 1997 προσχώρησε στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Κιέβου. Στις 17 Οκτωβρίου 1997 εκάρη μοναχός. Στις 19 Οκτωβρίου 1997 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Βλαδιμήρου Κιέβου Επίσκοπος Χερσώνος και Ταυρικής. Στις 23 Ιανουαρίου 2004 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 22 Ιανουαρίου 2018 παραιτήθηκε. Από τις 15 Δεκεμβρίου 2018 στη δικαιοδοσία της νεοσύστατης Εκκλησίας της Ουκρανίας.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.