Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Δρογόμπιτς και Σαμπόρ κύριος Ιάκωβος. (γεν. 1952).
(Εκκλησία της Ουκρανίας).

Ο κατά κόσμον Ιαροσλάβος Ιβάνοβιτς Μάκαρτσιουκ γεννήθηκε στο χωριό Μπερέζοφκα της Επαρχίας Ραντεχώβου του Νομού Λβώβου στις 20 Ιουνίου 1952. Από το 1976 μέχρι το 1979 εργάστηκε ως Ναυτικός. Το 1990 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο του Λένινγκραδ. Το 1989 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Τιχβίν Πρόκλο. Στις 27 Μαΐου 1990 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Το ίδιο έτος προσχώρησε στη δικαιοδοσία της Αυτοκέφαλης Εκκλησίας της Ουκρανίας. Στις 8 Νοεμβρίου 1998 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Τσερκάσσι. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Κιέβου Δημήτριος, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Βιννίτσης και Βρατσλάβας Ρωμανό και Χαρκόβου και Πολτάβας Ιγκόρ. Στις 16 Ιουλίου 2004 εντάχθηκε στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Κιέβου και τοποθετήθηκε Επίσκοπος Οδησσού και Μπάλτας. Στις 23 Ιανουαρίου 2012 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 8 Μαρτίου 2013 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Δρογόμπιτς και Σαμπόρ.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.