Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ολτενίας κυρός Νέστωρ. (1927-2000).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Βορνιτσέσκου γεννήθηκε την 1 Οκτωβρίου 1927 στο χωριό Λόζοβα της Κομητείας Λαπούσνας της Βεσσαραβίας (σήμερα στην Επαρχία Στρασένι-Strășeni της Μολδαβίας). Στις 10 Μαρτίου 1951 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Νεάμτ. Στις 21 Οκτωβρίου 1951 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Πλοεστίου Παύλο. Το 1955 αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου. Στις 18 Ιουλίου 1956 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Επίσκοπο Ρωμανού και Χουσίων Θεόφιλο. Στις 2 Φεβρουαρίου 1966 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Διετέλεσε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Νεάμτ (1966-1970). Από το 1969 μέχρι το 1970 πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στο Θεολογικό Ινστιτούτο του Μποσέ (Bossey) στη Γενεύη της Ελβετίας. Στις 27 Δεκεμβρίου 1970 χειροτονήθηκε στην Κραϊόβα τιτουλάριος Επίσκοπος Σεβερίνου, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Κραϊόβης (Μητροπόλεως Ολτενίας). Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Ολτενίας Φιρμιλιανός, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Ριμνίκου και Άρτζες Ιωσήφ και π. Πλοεστίου Παύλο. Στις 20 Απριλίου 1978 εξελέγη Μητροπολίτης Ολτενίας. Εκοιμήθη στις 17 Μαΐου 2000.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.