Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Τόκιο και πάσης Ιαπωνίας κυρός Πέτρος. (1931-2000).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Κύριλλος Αριχάρα Τζίρο γεννήθηκε στην πόλη Σαππορό (Sapporo) της νήσου Χοκάιντο της Ιαπωνίας στις 8 Αυγούστου 1931 σε οικογένεια Σιντοϊστών. Το 1946 προσήλθε στην Ορθοδοξία. Το 1958 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο του Αγίου Βλαδιμήρου Νέας Υόρκης. Στις 19 Ιανουαρίου 1961 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Αρχιεπίσκοπο Τόκιο Νίκωνα. Στις 24 Ιανουαρίου 1961 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στο Τόκιο (1961-1965), στη Οζάκα (1965-1977) και στο Σαππορό (1977-1999). Χήρεψε. Στις 20 Αυγούστου 1999 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ. Στις 8 Οκτωβρίου 1999 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 9 Οκτωβρίου 1999 χειροτονήθηκε στην Ιερά Μονή Ντόνσκοη της Μόσχας τιτουλάριος Επίσκοπος Γιοκοχάμας και διορίστηκε τοποτηρητής της Μητροπόλεως Τόκιο. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σμολένσκ και Καλλίνινγκραδ Κύριλλο, Όμσκ και Τάρα Θεοδόσιο, τους Αρχιεπισκόπους Κέρτς Ανατόλιο, Ίστρας Αρσένιο, Τερνοπόλεως και Κρεμένετς Σέργιο και τους Επισκόπους Χερσονήσου Ιννοκέντιο, Τουρώβου και Μοζύρ Πέτρο, Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο και Τιρασπόλεως και Ντουμποσάρ Ιουστινιανό. Στις 5 Μαρτίου 2000 εξελέγη από την Κληρικολαϊκή συνέλευση της Αυτόνομης Εκκλησίας της Ιαπωνίας Μητροπολίτης Τόκιο και πάσης Ιαπωνίας. Η εκλογή επικυρώθηκε από την Ιερά Σύνοδο του Πατριαρχείου Ρωσίας στις 7 Μαρτίου 2000. Παραιτήθηκε για λόγους υγείας στις 24 Απριλίου 2000. Εκοιμήθη στο Τόκιο στις 10 Μαΐου 2000.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.