Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Συμφεροπόλεως και Κριμαίας κύριος Κλήμης. (γεν. 1969).
(Εκκλησία της Ουκρανίας).

Ο κατά κόσμον Παύλος Νικολάγεβιτς Κους γεννήθηκε στη Συμφερόπολη της Κριμαίας στις 9 Απριλίου 1969. Το 2000 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Κιέβου (του Πατριαρχείου Κιέβου). Στις 8 Νοεμβρίου 1996 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Συμφεροπόλεως και Κριμαίας Αντώνιο. Στις 28 Φεβρουαρίου 1997 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Συμφεροπόλεως του Πατριαρχείου Κιέβου. Στις 4 Ιουλίου 2000 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αρχαγγέλου Μιχαήλ στο Κίεβο. Στις 23 Ιουλίου 2000 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Βλαδιμήρου Κιέβου Επίσκοπος Συμφεροπόλεως και Κριμαίας. Στις 23 Ιανουαρίου 2012 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Από ττις 22 Ιανουαρίου 2018 μέχρι τις 21 Αυγούστου 2020 διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Χερσώνος και Ταυρικής. Στις 9 Αυγούστου 2020 προήχθη σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.