Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Σουμαδίας κυρός Σάββας. (1930-2001).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο κατά κόσμον Σβέτοτσαρ Βούκοβιτς γεννήθηκε στην πόλη Σέντα του Διαμερίσματος Βορείου Βανάτου της Βοϊβοντίνας της Σερβίας στις 13 Απριλίου 1930. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου, από την οποία αποφοίτησε το 1954. Από το 1957 μέχρι το 1958 πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου της Βέρνης της Ελβετίας. Στις 3 Νοεμβρίου 1959 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Εισοδίων της Θεοτόκου στο Βελιγράδι. Στις 4 Δεκεμβρίου 1959 χειροτονήθηκε Διάκονος. Στις 15 Μαΐου 1961 ανακηρύχθηκε διδάκτωρ Θεολογίας. Στις 3 Ιουνίου 1961 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Στις 24 Ιουνίου 1961 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 23 Ιουλίου 1961 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μοραβικίου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Γερμανός, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Μπάτσκας Νικάνορα και Βανάτου Βησσαρίωνα. Διετέλεσε Καθηγητής της Λειτουργικής στη Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου από το 1961 μέχρι το 1967. Την 1 Ιουνίου 1967 εξελέγη Επίσκοπος Ανατολικής Αμερικής και Καναδά. Στις 21 Μαΐου 1977 εξελέγη Επίσκοπος Σουμαδίας. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Βανάτου από το 1980 μέχρι το 1985 και τοποτηρητής της Επισκοπής Τιμισοάρας από το 1980 μέχρι την κοίμησή του. Επίσης διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Δυτικής Αμερικής το 1988 και της Επισκοπής Μπάτσκας από το 1986 μέχρι το 1990. Από το 1980 μέχρι  το 1991 διετέλεσε Μέλος της Επιτροπής Διαλόγου με τη Ρωμαιοκαθολική Εκκλησία. Εκοιμήθη στο Βελιγράδι στις 17 Ιουνίου 2001.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.