Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Διοσπόλεως κυρός Προτέριος. (1946-2021).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Ο κατά κόσμον Στυλιανός Παυλόπουλος γεννήθηκε στην Νάξο στις 28 Ιουλίου 1946. Σπούδασε τη Θεολογία στην Θεολογική Σχολή Αθηνών. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 12 Δεκεμβρίου 1972 και Πρεσβύτερος στις 13 Δεκεμβρίου 1972 από τον Μητροπολίτη Αξώμης Μεθόδιο. Στις 3 Μαρτίου 2001 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Ειρηνουπόλεως (Ντρ ες Σαλαάμ). Στις 27 Οκτωβρίου 2004 εξελέγη Μητροπολίτης της νεοσύστατης Μητροπόλεως Πτολεμαΐδος. Στις 26 Νοεμβρίου 2014 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Μητροπολίτης Διοσπόλεως. Εκοιμήθη στις 20 Οκτωβρίου 2021.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 27 Μαΐου 2022.