Χειροτονηθέντες Αρχιερείς κατά το 2001

ΕΤΟΣ 2001

Χειροτονηθέντες Αρχιερείς

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κασσανδρείας κύριος Νικόδημος. 13-01-2001.
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ύδρας, Σπετσών και Αιγίνης κύριος Εφραίμ. 14-01-2001.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Χριστιανουπόλεως κύριος Σεραφείμ. 21-01-2001.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπρέστ και Κόμπριν κύριος Σωφρόνιος. 04-02-2001.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Στέφανος Γιούστσιουκ γεννήθηκε στην Κοτέλνια Μπογιάρσκα του Μπρέστ της Λευκορωσίας στις 11 Απριλίου 1951. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ το 1986. Στις 9 Απριλίου 1987 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 21 Απριλίου 1987 και Πρεσβύτερος στις 20 Μαΐου 1987. Το 1994 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 4 Φεβρουαρίου 2001 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Μπρέστ και Κόμπριν. Στις 7 Οκτωβρίου 2002 εξελέγη Επίσκοπος Μογιλιέβου και Μοστισλάβου. Την 1 Φεβρουαρίου 2018 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Δορυλαίου κύριος Νίκανδρος. 25-02-2001.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ζάμπιας κύριος Πέτρος. 25-02-2001.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Εκοιμήθη στις 31 Ιανουαρίου 2012. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ειρηνουπόλεως κύριος Προτέριος. 03-03-2001.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

    Ο κατά κόσμον Στυλιανός Παυλόπουλος γεννήθηκε στην Νάξο στις 28 Ιουλίου 1946. Σπούδασε τη Θεολογία στην Θεολογική Σχολή Αθηνών. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 12 Δεκεμβρίου 1972 και Πρεσβύτερος στις 13 Δεκεμβρίου 1972 από τον Μητροπολίτη Αξώμης Μεθόδιο. Στις 3 Μαρτίου 2001 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Ειρηνουπόλεως (Ντρ ες Σαλαάμ). Στις 27 Οκτωβρίου 2004 εξελέγη Μητροπολίτης της νεοσύστατης Μητροπόλεως Πτολεμαΐδος. Στις 26 Νοεμβρίου 2014 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Μητροπολίτης Διοσπόλεως.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νειλουπόλεως κύριος Γεώργιος. 04-03-2001.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

    Ο κατά κόσμον Γεώργιος Βλαδιμήρου γεννήθηκε στην Λεμεσό της Κύπρου στις 27 Μαρτίου 1966. Σπούδασε Νομική στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και Θεολογία στο Πανεπιστήμιο Αθηνών. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 30 Ιουνίου 1998 και Πρεσβύτερος στις 5 Ιουλίου 1998 από τον Μητροπολίτη Χονγκ Κονγκ Νικήτα. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Χονγκ Κονγκ (1998-1999) και Εφημέριος στην Αλεξάνδρεια (1999-2001). Στις 4 Μαρτίου 2001 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Νειλουπόλεως. Στις 27 Οκτωβρίου 2004 εξελέγη Μητροπολίτης Ζιμπάμπουε. Στις 7 Οκτωβρίου 2010 εξελέγη Μητροπολίτης ’κκρας. Στις 21 Νοεμβρίου 2012 εξελέγη Μητροπολίτης Γουϊνέας.

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ζιμπάμπουε κύριος Κύριλλος. 11-03-2001.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Εκοιμήθη στις 18 Νοεμβρίου 2012. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ερμουπόλεως κύριος Νικόλαος. 18-03-2001.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

    Ο Νικόλαος Αντωνίου γεννήθηκε στο Κάιρο στις 20 Μαρτίου 1944. Αποφοίτησε από την Μπελεμέντιο Θεολογική Σχολή του Λιβάνου το 1988. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1980 και Πρεσβύτερος το 1983. Το 1992 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 18 Μαρτίου 2001 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Ερμουπόλεως.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ιλφοβεάνου κύριος Σεβαστιανός. 25-03-2001.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο κατά κόσμον Σορίν Πετρίτσα Πασκάνου γεννήθηκε στο Μορένι της Νταμποβίτας στις 5 Νοεμβρίου 1966. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου το 1992. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1988 και Πρεσβύτερος το 1996. Το 2000 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 25 Μαρτίου 2001 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ιλφοβεάνου, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Βουκουρεστίου. Στις 5 Μαρτίου 2008 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Σλάτινας.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Παρτοσάνου κύριος Δανιήλ. 01-04-2001.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο κατά κόσμον Στοενέσκου Νάκου γεννήθηκε στο Χαταγκέλ της Επαρχίας Ντενσούς του Νομού Χουνεδορεάνου της Ρουμανίας στις 23 Σεπτεμβρίου 1957. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή του Σιμπίου το 1982. Από το 1982 μέχρι 1985 πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στην Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου. Το 1996 αναγορεύθηκε διδάκτορας της Θεολογικής Σχολής Θεσσαλονίκης. Στις 25 Μαρτίου 1984 εκάρη μοναχός. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε την 1 Απριλίου 1984. Την 1 Απριλίου 2001 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Παρτοσάνου, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Τιμισοάρας. Του ανατέθηκε η διαποίμανση του τμήματος της Αρχιεπισκοπής Τιμισοάρας το οποίο βρίσκεται στην Σερβία (Επισκοπή Δακίας Φέλιξ).

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βαλτιμόρης κύριος Νικόλαος. 22-04-2001.
(Πατριαρχείο Ρωσίας-Μετροπόλια).

    Ο Νικόλαος Σοράιτς γεννήθηκε στις 9 Απριλίου 1949 στο Μπουτ της Μοντάνας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 9 Αυγούστου 1970 και Πρεσβύτερος στις 4 Ιουνίου 1972. Μέχρι το 1988 υπηρέτησε ως Εφημέριος σε διάφορες ενορίες των Η.Π.Α. του Πατριαρχείου Σερβίας. Το 1988 υπήχθη στην δικαιοδοσία της "Ορθόδοξης Εκκλησίας της Αμερικής" (Μετροπόλια). Στις 13 Μαΐου 1995 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 22 Απριλίου 2001 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βαλτιμόρης, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Βασιγκτώνος. Στις 31 Οκτωβρίου 2001 εξελέγη Επίσκοπος Σίτκας, ’νκορεϊτζ και Αλάσκας. Στις 13 Μαΐου 2008 παραιτήθηκε.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βαλτικής κύριος Σεραφείμ. 19-05-2001.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βλαδίμηρος Σετράκοβιτς Μελκόνγιαν γεννήθηκε στις 29 Δεκεμβρίου 1961 στο Νομό Κρασνοδάρ. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία της Μόσχας το 1992. Στις 6 Δεκεμβρίου 1990 εκάρη μοναχός με το όνομα Σεραφείμ προς τιμή του οσίου Σεραφείμ του Σάρωφ στο Μοναστήρι του Ντανίλοβο στη Μόσχα. Στις 10 Ιανουαρίου 1991 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Πατριάρχη Ρωσίας Αλέξιο τον Β΄. Την ίδια χρονιά στις 9 Απριλίου χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Αρχιεπίσκοπο Χερσονήσου Βαλεντίνο. Το 1997 προήχθη στο βαθμό του Ηγουμένου. Στις 3 Απριλίου 2001 η Ιερά Σύνοδος του Πατριαρχείου Ρωσίας εξέλεξε τον Ηγούμενο Σεραφείμ Μελκόνγιαν τιτουλάριο Επίσκοπο Βαλτικής, Βικάριο της Επισκοπής Σμολένσκ και Καλλίνινγκραδ. Στις 18 Απριλίου έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη από τον Μητροπολίτη Σμολένσκ και Καλλίνινγκραδ Κύριλλο. Στις 19 Μαΐου 2001 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Βαλτικής. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σμολένσκ και Καλλίνινγκραδ Κύριλλο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Βολοκολάμσκ και Γιούργεβ Πιτιρίμ, τον Αρχιεπίσκοπο Ίστρας Αρσένιο και τους Επισκόπους Ζιτόμιρ και Νόβογραδ Βολυνίας Γεώργιο, Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο, Κρασνογκόρσκ Σάββα και Μαγαδάν και Σινεγκόρσκ Θεοφάνη. Στις 21 Οκτωβρίου 2011 εξελέγη Επίσκοπος Καλλίνινγκραδ και Βαλτικής. Στις 20 Νοεμβρίου 2016 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μπουένος ’υρες κύριος Ταράσιος. 03-06-2001.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κομάνων κύριος Γαβριήλ. 24-06-2001.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Εκοιμήθη στις 26 Οκτωβρίου 2013. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ζνεπόλεως κύριος Νικόλαος. 07-07-2001.
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

    Ο Νικόλαος Μετόντιεφ Σεβαστιάνωφ γεννήθηκε στη Σόφια στις 19 Ιουλίου 1969. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Σόφιας το 1994. Στις 6 Δεκεμβρίου 1990 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1992 και Πρεσβύτερος στις 17 Μαΐου 1993. Στις 29 Ιουνίου 1996 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Σόφιας από το 1996 μέχρι το 2001. Στις 7 Ιουλίου 2001 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ζνεπόλεως. Στις 11 Φεβρουαρίου 2007 εξελέγη Μητροπολίτης Φιλιππουπόλεως.

 

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Στρεχαϊάνου κύριος Γεώργιος. 05-08-2001.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο κατά κόσμον Γρηγόριος Γκεωργκίου γεννήθηκε στην Χούτα Τσινέστι του Κλουζίου στις 31 Δεκεμβρίου 1968. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Κραϊόβης το 1996. Διάκονος χειροτονήθηκε τον Φεβρουάριο του 1990 και Πρεσβύτερος τον Ιανουάριο του 1992. Το 2001 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 5 Αυγούστου 2001 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Στρεχαϊάνου, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Κραϊόβης. Στις 29 Οκτωβρίου 2009 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Ντέβας και Χουνεδορεάνου.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Γκορεάνου κύριος Νικόδημος. 19-08-2001.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο κατά κόσμον Νικόλαος Νικολαέσκου γεννήθηκε στο Γκοντεάνου του Μεχεντίτι στις 6 Απριλίου 1962. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου το 1993. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1983 και Πρεσβύτερος το 1985. Από το 1997 μέχρι το 2000 πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στην Αθήνα. Το 2000 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 19 Αυγούστου 2001 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Γκορεάνου, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Κραϊόβης. Στις 11 Φεβρουαρίου 2004 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Σεβερίνου και Στρεχαϊάνου.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Δημητρώβου κύριος Αλέξανδρος. 02-09-2001.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βασίλειος Αλεξάντροβιτς Αγρίκωφ γεννήθηκε στις 13 Μαΐου 1953 στην Επαρχία Αστραχανίου. Στις 2 Ιουνίου 1974 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Γιαροσλάβου και Ροστόβου Ιωάννης και στις 5 Ιουνίου του ίδιου έτους Πρεσβύτερος από τον ίδιο Μητροπολίτη. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Γιαροσλάβου μέχρι το Νοέμβριο του 1974. Από το Νοέμβριο του 1974 μέχρι το Νοέμβριο του 1976 υπηρέτησε στο Σοβιετικό στρατό στο Σαράτωβο. Τον Φεβρουάριο του 1977 εντάχθηκε σον κλήρο της Επισκοπής Μόσχας. Στις 6 Δεκεμβρίου 1980 εκάρη μοναχός από τον Μητροπολίτη Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο. Στις 21 Ιουνίου 2001 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 2 Σεπτεμβρίου 2001 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Δημητρώβου, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Κισινιώβου και Μολδαβίας Βλαδίμηρο, Βολοκολάμσκ και Γιούργεβ Πιτιρίμ, Τσεμποξάρυ και Τσουβασίας Βαρνάβα, τους Αρχιεπισκόπους Φιλαδελφείας και Ανατολικής Πενσυλβανίας Γερμανό (της Μετροπόλια), Καλούγας και Μπορώβου Κλήμη, Πσκώβου και Βελίκε Λούκι Ευσέβιο, Μοζάισκ Γρηγόριο, Ίστρας Αρσένιο, Τομπόλσκ και Τιούμεν Δημήτριο, Μπελγορόδου και Στάρυ Οσκόλ Ιωάννη και τους Επισκόπους Οτάβας και Καναδά Σεραφείμ (της Μετροπόλια), Βλαδιβοστόκ και Παραθαλασσίας Βενιαμίν και Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο. Στις 27 Δεκεμβρίου 2011 εξελέγη Επίσκοπος Μπριάνσκ και Σέβσκ. Στις 13 Ιουνίου 2013 προήχθη σε Μητροπολίτη.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Πραχοβεάνου κύριος Βαρσανούφιος. 30-09-2001.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο Βαρσανούφιος Γκογκέσκου γεννήθηκε στο Βουκουρέστι στις 21 Ιανουαρίου 1968. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου το 1994. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1998. Στις 30 Σεπτεμβρίου 2001 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Πραχοβεάνου, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Βουκουρεστίου. Στις 22 Μαΐου 2014 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ριμνίκου.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σαλώνων κύριος Θεολόγος. 14-10-2001.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μασσαλίας κύριος Σιλουανός. 21-10-2001.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο κατά κόσμον Κυπριανός Σπαν γεννήθηκε στην περιοχή του Σιμπίου στις 5 Μαρτίου 1970. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή του Σιμπίου το 1993. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 21 Ιανουαρίου 1994 και Πρεσβύτερος στις 6 Μαρτίου 1994. Το 1998 αναγορεύθηκε διδάκτορας του Θεολογικού Ινστιτούτου Αγίου Σεργίου Παρισίων. Στις 24 Ιουνίου 2001 εκάρη μοναχός. Στις 21 Οκτωβρίου 2001 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μασσαλίας, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Δυτικής και Νοτίου Ευρώπης. Στις 5 Μαρτίου 2008 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Ιταλίας.

 

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αρκαλοχωρίου, Καστελλίου και Βιάννου κύριος Ανδρέας. 03-11-2001.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νοτίου Σαχαλίνης και Κουρίλων κύριος Δανιήλ. 11-11-2001.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Αλέξανδρος Γρηγορίεβιτς Ντορόφσκη γεννήθηκε στο Βορονέζ στις 27 Δεκεμβρίου 1960. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1988. Στις 20 Ιουνίου 1985 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 3 Ιουλίου 1985 και Πρεσβύτερος στις 28 Αυγούστου 1986 από τον Αρχιεπίσκοπο Βλαδίμης Σεραπίωνα. Στις 29 Δεκεμβρίου 1989 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 11 Νοεμβρίου 2001 χειροτονήθηκε στη Μόσχα Επίσκοπος Νοτίου Σαχαλίνης και Κουρίλων. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Βολοκολάμσκ και Γιούργεβ Πιτιρίμ, τους Αρχιεπισκόπους Ίστρας Αρσένιο, Βιέννης και Βουδαπέστης Παύλο και τους Επισκόπους Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο, Χαμπαρόβου και Αμούρ Μάρκο και Δημητρώβου Αλέξανδρο. Στις 24 Δεκεμβρίου 2010 εξελέγη Επίσκοπος Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης. Στις 8 Ιανουαρίου 2012 προήχθη σε Μητροπολίτη.

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σιδηροκάστρου κύριος Μακάριος. 16-12-2001.
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σύρου, Τήνου, ’νδρου, Κέας, Μήλου κύριος Δωρόθεος. 16-12-2001.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Χαλκίδος κύριος Χρυσόστομος. 17-12-2001.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Πολτάβας και Κρεμεντσούγκ κύριος Φίλιππος. 30-12-2001.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο Φίλιππος Οσατσένκο γεννήθηκε στο Δνεπροπετρόφκσ στις 2 Ιουλίου 1956. Αποφοίτησε από το Τμήμα Βιολογίας του Πανεπιστημίου του Χαρκόβου το 1979 και από την Θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 1999. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1980 από τον Αρχιεπίσκοπο Κούρσκ Χρυσόστομο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στις Επισκοπές Κούρσκ (1980-1985), Ιρκούτσκ (1985-1986) και Πολτάβας (1986-2001). Το 1993 εκάρη μοναχός. Στις 30 Δεκεμβρίου 2001 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Πολτάβας και Κρεμεντσούγκ. Στις 29 Ιουλίου 2006 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 9 Ιουλίου 2012 σε Μητροπολίτη.

 

 

 

 


Αναθεώρηση: Πέμπτη, 27 Σεπτεμβρίου 2018.