Αρχική σελίδα

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Προβάτας κυρός Αντώνιος. (1915-2002).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Ο κατά κόσμον Κωνσταντίνος Μιχαήλοβιτς Κοστώφ γεννήθηκε στο Χάρλετς της Βράτζης στις 12 Σεπτεμβρίου 1915. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Σόφιας το 1941. Στις 25 Ιουλίου 1942 εκάρη μοναχός στο Μοναστήρι της Ρίλας από τον Μητροπολίτη Νευροκοπίου Βόρι. Στις 30 Αυγούστου 1942 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 10 Οκτωβρίου 1943 Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε στη Δράμα ως Εφημέριος και Πρωτοσύγκελος στη διάρκεια της Βουλγαρικής κατοχής, όντας ενταγμένος στην σχισματική τότε Βουλγαρική Εξαρχία. Υπηρέτησε ως Εφημέριος του Μετοχίου του Πατριαρχείου Βουλγαρίας στην Μόσχα από το 1956 μέχρι το 1960. Στις 16 Δεκεμβρίου 1962 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Προβάτας. Διετέλεσε Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Βιδινίου από το 1962 μέχρι το 1971, Αρχιερατικώς Προϊστάμενος του Καθεδρικού Ναού Αγίου Αλεξάνδρου Νέφσκυ Σόφιας από το 1971 μέχρι το 1977, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Δοροστόλου από το 1977 μέχρι το 1985, Επίσκοπος στη διάθεση της Ιεράς Συνόδου από το 1985 μέχρι το 1989 και για δεύτερη φορά Προϊστάμενος του Καθεδρικού Ναού Αγίου Αλεξάνδρου Νέφσκυ Σόφιας από το 1989 μέχρι το 1992. Το 1992 προσχώρησε στο σχίσμα του Μητροπολίτη Νευροκοπίου Ποιμένος και καθαιρέθηκε στις 22 Ιουλίου 1992. Κατόπιν αιτήματος μετανοίας αποκαταστάθηκε στις 2 Αυγούστου 1995 και τοποθετήθηκε Βοηθός Επίσκοπος του Πατριάρχου Βουλγαρίας. Εκοιμήθη στο Ρούσε στις 13 Απριλίου 2002.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 28 Μαΐου 2022.