Κοιμηθέντες Αρχιερείς κατά το 1999

ΕΤΟΣ 1999

Κοιμηθέντες Αρχιερείς

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Αυστραλίας κυρός Γαβριήλ. (+ 14-01-1999).
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

    Ο Γαβριήλ Ραμλάουη γεννήθηκε στην Τρίπολη του Λιβάνου στις 14 Σεπτεμβρίου 1931. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1959. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στο Λίβανο, στη Συρία, στον Καναδά και στην Πενσυλβανία. Στις 21 Νοεμβρίου 1969 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Αυστραλίας. Το 1976 ονομάστηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Λαρίσης, παρέμεινε όμως ως Πατριαρχικός Επίτροπος στην Αυστραλία. Το 1996 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και έλαβε και πάλι τον τίτλο του Αυστραλίας. Εκοιμήθη στο Σύδνεϋ στις 14 Ιανουαρίου 1999.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Καλής Ελπίδος κυρός Παύλος. (+ 18-01-1999).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μιλητουπόλεως κυρός Τιμόθεος. (+ 20-01-1999).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ορενβούργου και Μπουζουλούκου κυρός Λεόντιος. (+ 24-01-1999).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Λεωνίδας Φαντέγεβιτς Μποντνάρ γεννήθηκε στις 7 Μαΐου 1913 στην περιοχή της Βίλνας (Λιθουανία). Το 1939 αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Βαρσοβίας. Στις 25 Δεκεμβρίου 1943 εκάρη μοναχός από τον Αρχιεπίσκοπο Μογιλιέβου και Μοστισλάβου Φιλόθεο. Στις 26 Δεκεμβρίου 1943 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 2 Ιανουαρίου 1944 Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε ως καθηγητής και Διευθυντής στο Θεολογικό Σεμινάριο του Μίνσκ. Τον Ιούλιο του 1953 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 10 Αυγούστου 1956 χειροτονήθηκε στο Μίνσκ τιτουλάριος Επίσκοπος Μπομπρούϊσκ, Βικάριος της Επισκοπής Μίνσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας Πιτιρίμ, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Βίλνας και Λιθουανίας Αλέξιο, Κουϊμπισέβου και Συζράν Μητροφάνη και Βελίκε Λούκι και Τοροπέτς Μοστισλάβο. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας από τις 19 Σεπτεμβρίου 1960 μέχρι τις 16 Μαρτίου 1961. Στις 5 Μαΐου 1961 εξελέγη Επίσκοπος Νέας Σιβηρίας και Μπαρναούλης και στις 14 Μαΐου 1963 Επίσκοπος Ορενβούργου και Μπουζουλούκου. Στις 9 Σεπτεμβρίου 1971 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 25 Φεβρουαρίου 1992 σε Μητροπολίτη. Εκοιμήθη στις 24 Ιανουαρίου 1999.

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νέας Γρατσανίτσης κυρός Ειρηναίος. (+ 02-02-1999).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

    Ο κατά κόσμον Μίλαν Κοβάσεβιτς γεννήθηκε στις 6 Σεπτεμβρίου 1914 στην περιοχή του Μιλάνοβατς στη Σερβία. Σπούδασε Φιλοσοφία και Θεολογία στη Θεολογική Σχολή του Αγίου Βλαδιμήρου στις Η.Π.Α. Το 1953 εκάρη μοναχός και χειροτονήθηκε Διάκονος και Πρεσβύτερος. Το 1963 χειροτονήθηκε Επίσκοπος στην αποσχισθείσα από το Πατριαρχείο Σερβίας Μητρόπολη Νέας Γρατσανίτσης με έδρα το Γκρέισλεϊκ του Ιλλινόις. Το 1978 εξελέγη Μητροπολίτης της Μητροπόλεως αυτής. Στις 15 Φεβρουαρίου 1992 η Μητρόπολη Νέας Γρατσανίτσης με όλες τις Επισκοπές της επέστρεψε στο Πατριαρχείο Σερβίας και ο Μητροπολίτης Ειρηναίος αναγνωρίσθηκε ως ο Μητροπολίτης αυτής. Εκοιμήθη στις 2 Φεβρουαρίου 1999.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Ελασσώνος κυρός Σεβαστιανός. (+ 11-02-1999).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Νευροκοπίου κυρός Ποιμήν. (+ 10-04-1999).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

    Ο Ποιμήν Νεντέλτσεφ Εντσέφ γεννήθηκε στο Τσιρπάν στις 22 Ιουνίου 1906. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Σόφιας το 1930. Την 1 Ιουλίου 1933 εκάρη μοναχός και στις 2 Ιουλίου 1933 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Δοροστόλου Μιχαήλ. Στις 8 Ιανουαρίου 1934 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Στάρας Ζαγόρας Παύλο. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Στάρας Ζαγόρας από το 1934 μέχρι το 1937. Στις 14 Ιανουαρίου 1938 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 21 Δεκεμβρίου 1947 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Αλεξάνδρου Νέφσκυ Σόφιας τιτουλάριος Επίσκοπος Στοβίου. Στις 3 Αυγούστου 1952 εξελέγη Μητροπολίτης Νευροκοπίου. Το 1992 τέθηκε επικεφαλής σχισματικής ομάδος στο Πατριαρχείο Βουλγαρίας. Στις 22 Ιουλίου 1992 καθαιρέθηκε. Το 1996 αυτοανακηρύχθηκε Πατριάρχης Βουλγαρίας. Την 1 Οκτωβρίου 1998 συγκλήθηκε μείζων Σύνοδος στη Σόφια υπό την Προεδρία του Οικουμενικού Πατριάρχου Βαρθολομαίου, η οποία τον αποκατέστησε ως πρώην Νευροκοπίου. Εκοιμήθη στη Σόφια στις 10 Απριλίου 1999.

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Τόκιο και πάσης Ιαπωνίας κυρός Θεοδόσιος. (+ 09-05-1999).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Σίντζι Ναγκασίμα γεννήθηκε στο Τόκιο στις 3 Απριλίου 1935 σε Βουδιστική οικογένεια. Το 1952 προσήλθε στην Ορθόδοξη Εκκλησία. Σπούδασε Θεολογία στις Η.Π.Α. Το 1963 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Τον Οκτώβριο του 1969 εκάρη μοναχός. Στις 2 Νοεμβρίου 1969 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κυότο, Βικάριος της Επισκοπής Τόκιο. Στις 10 Απριλίου 1970 μετά τη χορήγηση Αυτονόμου Καθεστώτος στην Εκκλησία της Ιαπωνίας προήχθη σε Επαρχιούχο Επίσκοπο Κυότο. Στις 22 Μαρτίου 1972 εξελέγη Μητροπολίτης Τόκιο και πάσης Ιαπωνίας. Εκοιμήθη στις 9 Μαΐου 1999.

 

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Εμμέσης κυρός Αλέξιος. (+ 07-07-1999).
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

    Ο Αλέξιος Αμπντουλκαρίμ γεννήθηκε το 1936. Στις 7 Οκτωβρίου 1969 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Εμμέσης. Εκοιμήθη στις 7 Ιουλίου 1999.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βιέννης και Αυστρίας κυρός Ειρηναίος. (+ 26-07-1999).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ιγκόρ Βλαδιμήροβιτς Ζουζεμίλ γεννήθηκε στις 11 Ιουλίου 1919 στο Τσερνιγώβ. Σε ηλικία έξι ετών μετακόμισε με τους γονείς του στη Γερμανία. Στις 6 Δεκεμβρίου 1942 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 5 Οκτωβρίου 1947 Πρεσβύτερος. Από το 1942 μέχρι το 1949 υπηρέτησε στη Γερμανία, από το 1949 μέχρι το 1957 στη Μελβούρνη της Αυστραλίας, από το 1957 μέχρι το 1960 στη Χάγη της Ολλανδίας, από το 1960 μέχρι το 1964 στο Μόναχο της Γερμανίας και από το 1964 μέχρι το 1966 στο Δυτικό Βερολίνο. Στις 23 Ιανουαρίου 1966 εκάρη μοναχός και στις 29 Ιανουαρίου του ίδιου έτους έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 30 Ιανουαρίου 1966 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Δυτικής Γερμανίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Α΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ποιμένα, Σούροζ Αντώνιο, τους Αρχιεπισκόπους Ταλλίνης και Εσθονίας Αλέξιο, Βερολίνου και Κεντρώας Ευρώπης Κυπριανό, Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας Αντώνιο και τους Επισκόπους Δημητρώβου Φιλάρετο, Βολοκολάμσκ Πιτιρίμ, Συζράν Ιωάννη και Ζαράισκ Ιουβενάλιο. Στις 24 Φεβρουαρίου 1971 εξελέγη Επίσκοπος Βάδης και Βαυαρίας. Στις 9 Σεπτεμβρίου 1972 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 13 Μαρτίου 1975 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Βιέννης και Αυστρίας και τοποτηρητής της Επισκοπής Βάδης και Βαυαρίας. Στις 9 Σεπτεμβρίου 1986 προήχθη σε Μητροπολίτη. Εκοιμήθη στο Μόναχο στις 26 Ιουλίου 1999.

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων κυρός Κλεόπας. (+ 06-09-1999).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Αγίου Φραγκίσκου και Δυτικής Αμερικής κυρός Βασίλειος. (+ 17-09-1999).
(Πατριαρχείο Ρωσίας-Μετροπόλια).

    Ο κατά κόσμον Βλαδίμηρος Ροτζιάνκο γεννήθηκε στις 22 Μαΐου 1915 στο Αικατερινοσλάβ της Ουκρανίας. Το 1919 η οικογένειά του μετανάστευσε στην Γιουγκοσλαβία. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου το 1937. Το ίδιο έτος νυμφεύθηκε. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε τον Μάρτιο του 1941. Το 1949 συνελήφθη και καταδικάστηκε σε οκταετή καταναγκαστικά έργα για θρησκευτική προπαγάνδα. Μετά από δύο χρόνια αφέθηκε ελεύθερος. Μετά την απελευθέρωσή του μετανάστευσε στην Αγγλία. Το 1978 εκοιμήθη η σύζυγός του. Το 1979 εκάρη μοναχός στην Αγγλία και στην συνέχεια μετέβη στις Η.Π.Α. Στις 12 Ιανουαρίου 1980 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βασιγκτώνος, Βοηθός Επίσκοπος του Μητροπολίτου Νέας Υόρκης. Τον Νοέμβριο του 1980 εξελέγη Επίσκοπος Αγίου Φραγκίσκου και Δυτικής Αμερικής. Στις 25 Απριλίου 1984 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στις 17 Σεπτεμβρίου 1999.

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Τιργοβιστίου κυρός Βασίλειος. (+ 29-10-1999).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο Βασίλειος Κόστιν γεννήθηκε στην περιοχή του Μαραμούρες στις 7 Ιουλίου 1938. Το 1973 χειροτονήθηκε Διάκονος. Στις 5 Ιανουαρίου 1975 εκάρη μοναχός. Ανακηρύχθηκε διδάκτωρ της Θεολογίας των Πανεπιστημίων Αθηνών και Βουκουρεστίου. Στις 20 Ιανουαρίου 1980 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Τιργοβιστίου, Βοηθός Επίσκοπος του Πατριάρχου Ρουμανίας. Στις 3 Σεπτεμβρίου 1991 εξελέγη πρώτος Αρχιεπίσκοπος της νεοσύστατης Αρχιεπισκοπής Τιργοβιστίου. Εκοιμήθη στις 29 Οκτωβρίου 1999.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Τούλας και Μπελιώβου κυρός Σεραπίων. (+ 19-11-1999).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Νικόλαος Σεργέεβιτς Φαντέεφ γεννήθηκε στις 27 Μαΐου 1933 στη Μόσχα. Στις 27 Ιουνίου 1957 εκάρη μοναχός και στις 18 Ιουλίου του ίδιου έτους χειροτονήθηκε Διάκονος. Στις 7 Απριλίου 1965 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Πατριάρχη Ρωσίας Αλέξιο τον Α΄. Το 1966 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Στις 25 Φεβρουαρίου 1971 προήχθη στο βαθμό του Αρχιμανδρίτη. Στις 5 Μαρτίου 1972 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ποδόλσκ, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας και αντιπρόσωπος του Πατριαρχείου Ρωσίας στο Πατριαρχείο Αντιοχείας. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Ποιμήν, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Νικόδημο, Κρουτίτσης και Κολόμνας Σεραφείμ, τους Αρχιεπισκόπους Βολοκολάμσκ Πιτιρίμ, Δημητρώβου Φιλάρετο, Τούλας και Μπελιώβου Ιουβενάλιο και τον Επίσκοπο Νέας Σιβηρίας και Μπαρναούλης Γεδεών. Στις 5 Αυγούστου 1974 απαλλάχθηκε από τα καθήκοντα του αντιπροσώπου του Πατριαρχείου Ρωσίας στο Πατριαρχείο Αντιοχείας. Στις 17 Απριλίου 1975 εξελέγη Επίσκοπος Ιρκούτσκ και Τσιτά. Στις 7 Σεπτεμβρίου 1979 προήχθη στο βαθμό του Αρχιεπισκόπου. Στις 24 Απριλίου 1980 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Βλαδίμης και Σουσδαλίας. Στις 12 Μαΐου 1987 προήχθη στο βαθμό του Μητροπολίτη και εξελέγη Μητροπολίτης Κισινιώβου και Μολδαβίας. Στις 6 Ιουλίου 1989 εξελέγη Μητροπολίτης Τούλας και Μπελιώβου. Εκοιμήθη στις 19 Νοεμβρίου 1999.

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Καισαριανής, Βύρωνος και Υμηττού κυρός Γεώργιος. (+ 20-11-1999).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νέας Ιερεσέης κυρός Γεώργιος. (+ 22-11-1999).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Νικοπόλεως και Πρεβέζης κυρός Στυλιανός. (+ 18-12-1999).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Πράγας και πάσης Τσεχίας και Σλοβακίας κυρός Δωρόθεος. (+ 30-12-1999).
(Εκκλησία της Τσεχίας και Σλοβακίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Αναθεώρηση: Σάββατο, 17 Νοεμβρίου 2018.