Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τορόντου κύριος Ανδρέας. (γεν. 1972).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Θεοδόσιος (Μπογκντάν) Πέσκο γεννήθηκε στις 27 Απριλίου 1972 στην Ουκρανία. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 1999. Στις 8 Απριλίου 2001 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Αρχιεπίσκοπο Σκοπέλου Παγκράτιο στον Ιερό Ναό Αγίου Βλαδιμήρου στο Σικάγο. Στις 21 Σεπτεμβρίου 2005 εκάρη μοναχός. Στις 25 Σεπτεμβρίου 2005 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον ίδιο Αρχιεπίσκοπο. Στις 13 Δεκεμβρίου 2005 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κρατείας, Βοηθός Επίσκοπος της Ουκρανικής Ορθοδόξου Εκκλησίας στη Δυτική Ευρώπη. Από το 2008 μέχρι το 2011 υπηρέτησε ως Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Ουΐνιπεκ της Ουκρανικής Εκκλησίας στον Καναδά. Το 2011 διορίστηκε τοποτηρητής της Ανατολικής Επαρχίας της Ουκρανικής Εκκλησίας στον Καναδά (με έδρα το Τορόντο του Οντάριο). Στις 19 Μαΐου 2021 εξελέγη Επίσκοπος Τορόντου.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.