Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αμερικής κύριος Νικόλαος. (γεν. 1967).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Ο κατά κόσμον Κορίν Κοντρέα γεννήθηκε στην Κωστάντζα της Ρουμανίας στις 15 Απριλίου 1967. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Σιμπίου το 1992. Το 1994 αναγορεύθηκε διδάκτορας της Θεολογικής Σχολής Βουκουρεστίου. Συνέχισε τις σπουδές του με υποτροφία στο Πανεπιστήμιο του Στρασβούργου της Γαλλίας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 3 Μαρτίου 1997 από τον Μητροπολίτη Γερμανίας και Κεντρώας Ευρώπης Σεραφείμ και Πρεσβύτερος στις 27 Απριλίου 1997. Στις 18 Δεκεμβρίου 2001 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Ράντου Βόντε (στο Βουκουρέστι). Στις 13 Μαρτίου 2002 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 14 Ιουλίου 2002 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Ιωάννου του Προδρόμου στο Μόντρεαλ του Καναδά Αρχιεπίσκοπος Αμερικής. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρουμανίας Θεόκτιστος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Αμερικής και Καναδά Θεοδόσιο (της Μετροπόλια), Τορόντου Σωτήριο (Οικουμενικό Πατριαρχείο), Ολτενίας Θεοφάνη, Γερμανίας και Κεντρώας και Βορείου Ευρώπης Σεραφείμ, Δυτικής και Νοτίου Ευρώπης Ιωσήφ, τον Αρχιεπίσκοπο Ντητρόιτ Ναθαναήλ (της Μετροπόλια) και τους Επισκόπους Ντητρόιτ Νικόλαο (Οικουμενικό Πατριαρχείο), Οττάβας Σεραφείμ (της Μετροπόλια) και Κοβάσνας και Χαργκίτας Ιωάννη. Στις 28 Οκτωβρίου 2016 προήχθη σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 31 Δεκεμβρίου 2023.