Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νεμτεάνου κύριος Μάρκος. (γεν. 1958).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Ο κατά κόσμον Μάρκος Άλρικ γεννήθηκε στις 11 Μαΐου 1958 στο Παρίσι. Το 1981 αποφοίτησε από την Αρχιτεκτονική Σχολή Παρισίων. Εκάρη μοναχός στις 6 Σεπτεμβρίου 1992 στο Μοναστήρι της Σιχάστριας στη Μολδαβία. Στις 9 Σεπτεμβρίου 1992 χειροτονήθηκε Διάκονος και 20 Αυγούστου 1994 Πρεσβύτερος. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή του Ιασίου το 1995. Το 1996 επέστρεψε στη Γαλλία όπου μόνασε στο Μοναστήρι του αγίου Σιλουανού στο Saint-Mars-de-Locquenay. Τον Απρίλιο του 2003 τοποθετήθηκε Εφημέριος της ενορίας του αγίου Ιωσήφ Μπορντώ. Στις 7 Μαΐου 2005 χειροτονήθηκε στο Ναό των Αγίων Αρχαγγέλων Παρισίων τιτουλάριος Επίσκοπος Νεμτεάνου, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Δυτικής και Νοτίου Ευρώπης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Μολδαβίας και Βουκοβίνης Δανιήλ, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Δυτικής και Νοτίου Ευρώπης Ιωσήφ, Γαλλίας Εμμανουήλ (Οικουμενικό Πατριαρχείο), Γερμανίας και Κεντρώας Ευρώπης Σεραφείμ, π. Κεντρώας και Δυτικής Ευρώπης Αδριανό, τον Αρχιεπίσκοπο Ντητρόιτ Ναθαναήλ (Μετροπόλια) και τους Επισκόπους Μπρασόβου Σοφιανό, Μπακάου Ιωακείμ και Μασσαλίας Σιλουανό.