Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Κεντρώας και Δυτικής Ευρώπης κυρός Αδριανός. (1926-2013).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Ο κατά κόσμον Αυρήλιος Χρίτσκου γεννήθηκε στο Στιουμπιένι (Știubieni) της Κομητείας Βοτοσιανίων στις 22 Φεβρουαρίου 1926. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο της Ιεράς Μονής Νεάμτ το 1953 και από τη Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου το 1957. Στις 9 Δεκεμβρίου 1950 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Νεάμτ. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 25 Μαρτίου 1951 από τον Επίσκοπο Πλοεστίου Παύλο και Πρεσβύτερος στις 6 Ιανουαρίου 1959 από τον Επίσκοπο π. Ενόπλων Δυνάμεων Παρθένιο. Στις 18 Δεκεμβρίου 1965 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε στην Αρχιεπισκοπή Ιασίου (1959-1974). Στις 27 Ιανουαρίου 1974 χειροτονήθηκε στο Ιάσιο τιτουλάριος Επίσκοπος Βοτοσιανίων, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Ιασίου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρουμανίας Ιουστινιανός, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Μπαρλαδεάνου Ευθύμιο και Πλοεστίου Αντώνιο. Στις 16 Ιουλίου 1980 τοποθετήθηκε Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Κεντρώας και Δυτικής Ευρώπης. Στις 16 Νοεμβρίου 1982 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Κεντρώας και Δυτικής Ευρώπης. Στις 30 Απριλίου 1992 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στις 23 Φεβρουαρίου 2013.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.