Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ροβνό και Οστρόγκ κυρός Δανιήλ. (1958-2005).
(Πατριαρχείο Κιέβου).

Ο κατά κόσμον Μογκντάν Μιχαήλοβιτς Τσοκαλιούκ γεννήθηκε στο χωριό Βέρχνιε Στανοβισί της Επαρχίας Κιτσμάν του Νομού Τσερνοβικίου της Ουκρανίας στις 22 Αυγούστου 1958. Σπούδασε στο Θεολογικό Σεμινάριο της Οδησσού και στη Θεολογική Ακαδημία της Μόσχας, από την οποία αποφοίτησε το 1983. Στις 19 Αυγούστου 1983 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Οδησσού και Χερσώνος Σέργιο. Στις 28 Αυγούστου 1983 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Στις 10 Μαρτίου 1985 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Κοιμήσεως της Θεοτόκου Οδησσού. Από το 1987 μέχρι το 1990 πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στη Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης. Το 1991 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη και διορίστηκε Διευθυντής του Θεολογικού Σεμιναρίου Κιέβου. Το 1992 εντάχθηκε στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Κιέβου. Στις 3 Ιουνίου 1993 διορίστηκε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Αρχαγγέλου Μιχαήλ Κιέβου. Στις 19 Οκτωβρίου 1993 διορίστηκε Πρύτανης της Θεολογικής Ακαδημίας Κιέβου. Στις 23 Ιανουαρίου 1994 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Βλαδιμήρου Κιέβου Επίσκοπος Βισγορόδου, Βικάριος της Επισκοπής Κιέβου. Στις 4 Απριλίου 2000 εξελέγη Επίσκοπος Ροβνό και Οστρόγκ. Στις 21 Οκτωβρίου 2000 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 23 Ιανουαρίου 2004 προήχθη σε Μητροπολίτη. Εκοιμήθη στο Ροβνό στις 10 Δεκεμβρίου 2005.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.