Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Πρέσοβ και Μητροπολίτης πάσης Τσεχίας και Σλοβακίας
κυρός Νικόλαος. (1927-2006).
(Εκκλησία της Τσεχίας και Σλοβακίας).

Ο Νικόλαος Κοσβάρ γεννήθηκε στο Χανίγκοβτσε της Σλοβακίας στις 19 Δεκεμβρίου 1927. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 4 Αυγούστου 1950 και Πρεσβύτερος στις 5 Αυγούστου 1950 από τον Επίσκοπο Πρέσοβ Αλέξιο. Το 1959 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Στις 25 Φεβρουαρίου 1965 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 28 Φεβρουαρίου 1965 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Πρέσοβ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Πράγας και πάσης Τσεχοσλοβακίας Δωρόθεος, συμπαραστατούμενος από τον Αρχιεπίσκοπο Βερολίνου και Κεντρώας Ευρώπης Κυπριανό (Πατριαρχείο Ρωσίας) και τον Επίσκοπο Μιχαλόβτσι Μεθόδιο. Το 1987 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 14 Απριλίου 2000 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Πρέσοβ και Μητροπολίτης πάσης Τσεχίας και Σλοβακίας. Ενθρονίστηκε στο Πρέσοβ στις 4 Ιουνίου 2000. Εκοιμήθη τη νύχτα της Κυριακής προς Δευτέρα 30 Ιανουαρίου 2006. Η νεκρώσιμη ακολουθία εψάλη στον Καθεδρικό Ναό του Πρέσοβ στις 4 Φεβρουαρίου 2006.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.