Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Τερνοπόλεως και Κρεμένετς κύριος Νέστωρ. (γεν. 1979).
(Εκκλησία της Ουκρανίας).

Ο κατά κόσμον Ανδρέας Ανατόλιεβιτς Πίσικ γεννήθηκε στο Ποντβολοτσίκ του Νομού Τερνοπόλεως της Ουκρανίας στις 22 Μαΐου 1979. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου (του Πατριαρχείου Κιέβου) το 2003. Στις 26 Οκτωβρίου 2000 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αρχαγγέλου Μιχαήλ Κιέβου. Το ίδιο έτος χειροτονήθηκε Διάκονος. Στις 28 Μαΐου 2001 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Πατριάρχη Κιέβου Φιλάρετο. Στις 5 Μαρτίου 2006 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Βλαδιμήρου Κιέβου Επίσκοπος Τερνοπόλεως και Μπούτσας. Στις 23 Ιανουαρίου 2012 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 13 Μαΐου 2012 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Τερνοπόλεως και Κρεμένετς. Στις 20 Οκτωβρίου 2012 μετά την προσωρινή ενοποίηση των Επισκοπών Τερνοπόλεως και Μπούτσας και Τερνοπόλεως και Κρεμένετς σε μία Επισκοπή ο τίτλος του μεταβλήθηκε σε "Τερνοπόλεως, Κρεμένετς και Μπούτσας". Στις 13 Μαΐου 2017 μετά την οριστική ενοποίηση των εν λόγω Επισκοπών ονομάστηκε Αρχιεπίσκοπος Τερνοπόλεως και Κρεμένετς. Από τις 15 Δεκεμβρίου 2018 στη δικαιοδοσία της νεοσύστατης Εκκλησίας της Ουκρανίας.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.