Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μελενίκου κυρός Γεννάδιος. (1955-2008).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Ο κατά κόσμον Γεώργιος Πετρώφ Βίλτσεφ γεννήθηκε στο χωριό Γκόλιαμ Μαναστίρ του Δήμου Τούντζας (Tundzha) του Νομού Γιαμπόλ της Βουλγαρίας στις 12 Φεβρουαρίου 1955. Στις 9 Μαρτίου 1978 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αγίων Σαράντα Μαρτύρων στο χωριό Βρατσές (Μητρόπολη Λοβτσού). Διάκονος χειροτονήθηκε στις 25 Δεκεμβρίου 1978 από τον Μητροπολίτη Λοβτσού Γρηγόριο και Πρεσβύτερος στις 26 Δεκεμβρίου 1978. Στις 9 Μαρτίου 1986 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Σόφιας το 1985 και από τη Θεολογική Ακαδημία Σόφιας το 1991. Από το 1980 μέχρι το 1981 διετέλεσε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Αγίου Γεωργίου Γκλόζενε (στη Μητρόπολη Λοβτσού). Επίσης διετέλεσε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Αρχαγγέλου Μιχαήλ Τσεκότιν κοντά στο χωριό Καλουγκέροβο (1981-1991) Το 1992 προσχώρησε στο σχίσμα του Μητροπολίτου Νευροκοπίου Ποιμένος (Εναλλακτική Σύνοδος). Στις 10 Οκτωβρίου 1992 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ζνεπόλεως στους κόλπους του σχίσματος. Το 1995 εξελέγη Μητροπολίτης Δοροστόλου και Τσερβένου. Την 1 Οκτωβρίου 1998 η Μείζων και Υπερτελής Σύνοδος της Σόφιας αναγνώρισε την χειροτονία του και έγινε δεκτός στο Πατριαρχείο Βουλγαρίας ως τιτουλάριος Επίσκοπος Μελενίκου. Του ανατέθηκαν τα καθήκοντα του Ηγουμένου της Ιεράς Μονής Τρογιάν. Εκοιμήθη στη Σόφια στις 26 Μαΐου 2008.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.