Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κοβάσνας και Χαργκίτας κύριος Ανδρέας. (γεν. 1967).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Μολντοβάν γεννήθηκε στις 22 Νοεμβρίου 1967 στο χωριό Κέτσανι (Chețani) της Κομητείας Μούρες της Ρουμανίας. Στις 19 Ιουλίου 1990 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Τοπλίτσας (στην Κομητεία Χαργκίτας). Διάκονος χειροτονήθηκε στις 20 Ιουλίου 1990 από τον Μητροπολίτη Τρανσυλβανίας Αντώνιο και Πρεσβύτερος στις 21 Νοεμβρίου 1990 από τον Αρχιεπίσκοπο Άλβας Ιούλιας Ανδρέα. Στις 29 Αυγούστου 2006 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Το 1995 διορίστηκε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Φατζέσελ (στην Κομητεία Χαργκίτας), η οποία ήταν ανενεργή από το 1940. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου το 2000. Πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στη θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης. Υπηρέτησε επίσης ως Αρχιερατικός Επίτροπος των Ιερών Μονών της Επισκοπής Κοβάσνας. Στις 15 Αυγούστου 2008 χειροτονήθηκε στην Ιερά Μονή Μπαντσοβεάνου (στο χωριό Σαμπάτα ντε Σους-Sâmbăta de Sus) τιτουλάριος Επίσκοπος Φαγκαρασάνου, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Σιμπίου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Τρανσυλβανίας Λαυρέντιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Ολτενίας Ειρηναίο, Γερμανίας Σεραφείμ και τους Επισκόπους Κοβάσνας και Χαργκίτας Ιωάννη και Λουγκοζάνου Παΐσιο. Στις 5 Φεβρουαρίου 2015 εξελέγη Επίσκοπος Κοβάσνας και Χαργκίτας.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.