Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Δυτικής και Κεντρώας Ευρώπης κύριος Αντώνιος. (γεν. 1978).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Ο κατά κόσμον Ζίφκο Κιρώφ Μιχάλεφ γεννήθηκε στις 17 Ιανουαρίου 1978 στην Στάρα Ζαγόρα. Το 1998 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Φιλιππουπόλεως. Στις 5 Αυγούστου 2002 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αγίων Κυρίλλου και Μεθοδίου Κλεισούρας Διάκονος χειροτονήθηκε στις 20 Οκτωβρίου 2002 από τον Μητροπολίτη Βιδινίου Δομητιανό και Πρεσβύτερος στις 17 Ιανουαρίου 2003. Στις 21 Νοεμβρίου 2006 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Εφημέριος και Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Φιλιππουπόλεως. Στις 23 Μαρτίου 2008 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίας Μαρίνης Φιλιππουπόλεως τιτουλάριος Επίσκοπος Κωνσταντίας, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Φιλιππουπόλεως. Στις 14 Ιουνίου 2010 τοποθετήθηκε Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Δυτικής και Κεντρώας Ευρώπης. Στις 27 Οκτωβρίου 2013 εξελέγη Μητροπολίτης Δυτικής και Κεντρώας Ευρώπης.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.