Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βιδινίου κυρός Δομητιανός. (1932-2017).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Ο κατά κόσμον Δημήτριος Ποπβασίλεφ Τοπούζλιεφ γεννήθηκε στο χωριό Χασόβιτσα του Σμόλεν στις 11 Νοεμβρίου 1932. Στις 14 Ιανουαρίου 1959 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αγίου Νικολάου στο Μάγκλιζ (Maglizh) της Στάρας Ζαγόρας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 22 Μαρτίου 1959 από τον Μητροπολίτη Στάρας Ζαγόρας Κλήμη και Πρεσβύτερος στις 18 Ιουλίου 1962 από τον Πατριάρχη Ρωσίας Αλέξιο τον Α΄. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1963. Στις 4 Δεκεμβρίου 1963 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Διετέλεσε Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Μεγάλου Τυρνόβου (1963-1967). Μετέβη για μεταπτυχιακές σπουδές στην Ελβετία και στην Οξφόρδη (1967-1970). Στις 30 Οκτωβρίου 1970 διορίστηκε Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Σόφιας και την 1 Νοεμβρίου 1970 Αρχιγραμματέας της Ιεράς Συνόδου. Στις 15 Δεκεμβρίου 1974 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ζνεπόλεως. Διετέλεσε τοποτηρητής της Μητροπόλεως Άκρονος (1979-1983). Στις 26 Ιουλίου 1987 εξελέγη Μητροπολίτης Βιδινίου. Εκοιμήθη στις 18 Σεπτεμβρίου 2017.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.