Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ρομνή και Μπουρίν κύριος Ιωσήφ. (γεν. 1978).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Αλέξιος Αλεξάντροβιτς Μασλένικωφ γεννήθηκε στις 3 Νοεμβρίου 1978 στην κωμόπολη Σλομποτζέγια ή Σλομπόζια (Slobozia) της Υπερδνειστερίας της Μολδαβίας. Το 1992 η οικογένειά του μετακόμισε στην Ουκρανία. Στις 22 Μαρτίου 1996 εκάρη ρασοφόρος μοναχός με το όνομα Φίλιππος. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 24 Μαρτίου 1996 από τον Επίσκοπο Ζαπορόζιε και Μελιτοπόλεως Βασίλειο και Πρεσβύτερος στις 7 Ιανουαρίου 1997. Στις 4 Απριλίου 1997 εκάρη στο μικρό σχήμα (μανδύα) με το όνομα Ιωσήφ. Το 2004 αποφοίτησε από το θεολογικό Σεμινάριο Μπελγορόδου και το 2006 από τη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου. Στις 19 Ιουνίου 2008 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στις Επισκοπές Ζαπορόζιε (1997-2005, 2006-2008) και Βίτεμπσκ (2005-2006). Στις 18 Νοεμβρίου 2008 χειροτονήθηκε στη Λαύρα των σπηλαίων Κιέβου τιτουλάριος Επίσκοπος Βόλνιας, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Ζαπορόζιε. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Βλαδίμηρος, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Μπελγορόδου και Στάρυ Οσκόλ Ιωάννη, Μπελοτσερκώβου και Μπογουσλάβου Μητροφάνη και τους Επισκόπους Μπερδιάνσκ και Παραθαλασσίας Ελισαίο, Σεπετόφκας και Σλαβούτας Βλαδίμηρο, Περεγιασλάβας Χμιελνικίου Αλέξανδρο και Βασιλικώβου Παντελεήμονα. Στις 14 Απριλίου 2009 εξελέγη Επίσκοπος Ζαπορόζιε και Μελιτοπόλεως. Στις 23 Δεκεμβρίου 2010 εξελέγη Επίσκοπος Κονοτόπου και Γλουχώβου. Στις 20 Ιουλίου 2012 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Γιάμπολ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Κονοτόπου. Στις 25 Σεπτεμβρίου 2013 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπή Ρομνή και Μπουρίν. Στις 17 Αυγούστου 2015 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 17 Αυγούστου 2021 προήχθη σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.