Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Ταλντυκοργκάν κύριος Νεκτάριος. (γεν. 1961).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Σέργιος Νικολάγιεβιτς Φρολώφ γεννήθηκε στις 17 Ιουλίου 1961 στην πόλη Λιούμποτιν (Liubotyn) του Νομού Χαρκόβου της Ουκρανίας. Το 1988 αποφοίτησε από το Τμήμα Μηχανικών του Πανεπιστημίου Χαρκόβου. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Απριλίου 1984 και Πρεσβύτερος στις 21 Απριλίου 1984. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 1999. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στις Επισκοπές Βολυνίας, Αγίας Πετρουπόλεως, Κούρσκ (1986-2000) και Ροβνό (2000-2008). Στις 7 Απριλίου 2008 εκάρη μοναχός. Στις 6 Νοεμβρίου 2008 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 20 Νοεμβρίου 2008 χειροτονήθηκε στο Κίεβο Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Τζανκόη και Ροζντολνένσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Βλαδίμηρος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Συμφεροπόλεως και Κριμαίας Λάζαρο, τους Αρχιεπισκόπους Ροβνό και Οστρόγκ Βαρθολομαίο, Ζιτόμιρ και Νόβογραδ Βολυνίας Γουρία, Μπελοτσερκώβου και Μπογουσλάβου Μητροφάνη και τους Επισκόπους Ιβανοφρανκόβου και Κολόμιας Παντελεήμονα, Περεγιασλάβας Χμιελνικίου Αλέξανδρο και Βασιλικώβου Παντελεήμονα. Στις 9 Ιουλίου 2009 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ντουμπνόβσκη, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Ροβνό. Στις 19 Ιουνίου 2014 παραιτήθηκε. Στις 25 Ιουλίου 2014 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ταλντυκοργκάν, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Αστανάς. Στις 24 Σεπτεμβρίου 2021 παραιτήθηκε.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 12 Ιανουαρίου 2022.