Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ροβνό και Οστρόγκ κύριος Ιλαρίων. (γεν 1980).
(Εκκλησία της Ουκρανίας).

Ο κατά κόσμον Ρουσλάν (Δημήτριος) Ιβάνοβιτς Πρότσικ γεννήθηκε στο χωριό Ζούμπρετς της Επαρχίας Μπουτσάτς του Νομού Τερνοπόλεως της Ουκρανίας στις 8 Νοεμβρίου 1980. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου (του Πατριαρχείου Κιέβου) το 2004. Στις 26 Οκτωβρίου 2000 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 5 Νοεμβρίου 2000 από τον Πατριάρχη Κιέβου Φιλάρετο και Πρεσβύτερος στις 5 Ιουνίου 2003 από τον ίδιο Αρχιερέα. Στις 4 Φεβρουαρίου 2007 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 14 Μαΐου 2008 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Βλαδιμήρου Κιέβου Επίσκοπος Τσερνιγόβου και Νιέζιν. Στις 13 Μαΐου 2011 διορίστηκε Πρόεδρος του Τμήματος εξωτερικών εκκλησιαστικών σχέσεων του Πατριαρχείου Κιέβου. Στις 23 Ιανουαρίου 2012 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και διορίστηκε Αρχιεπίσκοπος Ροβνό και Οστρόγκ. Από τις 15 Δεκεμβρίου 2018 στη δικαιοδοσία της νεοσύστατης Εκκλησίας της Ουκρανίας.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.