Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Οτάβας και Καναδά κύριος Ειρηναίος. (γεν. 1948).
(Μετροπόλια).

Ο κατά κόσμον Ρισάρ Ροσόν γεννήθηκε στο Μόντρεαλ του Καναδά στις 25 Δεκεμβρίου 1948 σε οικογένεια Ρωμαιοκαθολική. Στην Ορθόδοξη Εκκλησία έγινε δεκτός στις 20 Ιανουαρίου 1967 στους κόλπους της σχισματικής τότε Ρωσικής Ορθόδοξης Εκκλησίας εν Υπερορία. Το 1971 αποφοίτησε από το Τμήμα Σλαβικών σπουδών του Πανεπιστημίου της Οτάβας. Το 1974 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο του Τζόρντανβιλ της Νέας Υόρκης. Το 1974 εκάρη ρασοφόρος μοναχός στην Ιερά Μονή Αγίας Τριάδος Τζόρτανβιλ Νέας Υόρκης και το 1975 έλαβε το μικρό σχήμα. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Μαΐου 1978 και Πρεσβύτερος στις 20 Αυγούστου 1978  από τον Αρχιεπίσκοπο Γενεύης Δυτικής Ευρώπης Αντώνιο. Από το 1978 μέχρι το 1982 υπηρέτησε ως Εφημέριος στη Λυών της Γαλλίας. Το 1986 έγινε δεκτός στην Μετροπόλια. Την 1 Οκτωβρίου 2009 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Οτάβας τιτουλάριος Επίσκοπος Κεμπέκ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Οτάβας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Βασιγκτώνος Ιωνάς, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Τορόντου Σωτήριο (Οικουμενικό Πατριαρχείο), τους Αρχιεπισκόπους Οτάβας Σεραφείμ, Ντητρόιτ Ναθαναήλ και τους Επισκόπους Κασίρας Ιώβ (Πατριαρχείο Ρωσίας), Φιλαδελφείας Τύχωνα, Αγίου Φραγκίσκου Βενιαμίν, Οτάβας Αλέξανδρο (Πατριαρχείο Αντιοχείας), Χοτίνσκ Μελέτιο (Πατριαρχείο Ρωσίας) και Πιτσμπούργου Μελχισεδέκ. Στις 21 Οκτωβρίου 2014 εξελέγη Επίσκοπος Οτάβας και Καναδά. Στις 20 Μαρτίου 2015 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.