Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Άρτης κύριος Καλλίνικος. (γεν. 1967).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο κατά κόσμον Κωνσταντίνος Κορομπόκης γεννήθηκε στις 6 Οκτωβρίου 1967 στο Άργος. Αποφοίτησε από τη Νομική Σχολή Αθηνών το 1991 και από την Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1996. Στις 28 Ιουλίου 1991 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αγίας Φωτεινής Ναυπλίου. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 18 Αυγούστου 1991 και Πρεσβύτερος στις 13 Οκτωβρίου 1996 από τον Μητροπολίτη Αργολίδος Ιάκωβο. Υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας της Μητροπόλεως Αργολίδος. Στις 14 Οκτωβρίου 2009 εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Επιδαύρου με 58 ψήφους (επί 71 ψηφισάντων) έχοντας συνυποψηφίους τους Αρχιμανδρίτες Χρυσόστομο Παπουλέση και Επιφάνιο Δημητρίου (1 ψήφος, 11 λευκές και 1 άκυρη ψήφος). Στις 26 Οκτωβρίου 2009 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Επιδαύρου, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Αργολίδος. Τη χειροτονία τέλεσε στον Ιερό Ναό Αγίου Πέτρου Άργους ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών Ιερώνυμος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Μονεμβασίας και Σπάρτης Ευστάθιο, Μαντινείας Αλέξανδρο, Αργολίδος Ιάκωβο, Άρτης Ιγνάτιο, Μουάνζας Ιερώνυμο (Πατριαρχείο Αλεξανδρείας), Ύδρας Εφραίμ, Μεσογαίας Νικόλαο, Πατρών Χρυσόστομο, Κορίνθου Διονύσιο και τους Επισκόπους Κερνίτσης Προκόπιο και Ανδρούσης Θεόκτιστο. Στις 7 Οκτωβρίου 2016 εξελέγη Μητροπολίτης Άρτης με 66 ψήφους (επί 79 ψηφισάντων) έχοντας συνυποψηφίους τους Αρχιμανδρίτες Θεολόγο Ντούβαλη (12 ψήφοι) και Πλάτωνα Κρικρή (0 ψήφοι και 1 άκυρη ψήφος).