Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μαργβέτης και Ουμπίσης κύριος Μελχισεδέκ. (γεν. 1975).
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

Ο κατά κόσμον Αρκάδιος Χατζίτζε γεννήθηκε στην Χασούρη στις 25 Απριλίου 1975. Σπούδασε στο Εκκλησιαστικό Σεμινάριο Τιφλίδας (1992-1995), στην Θεολογική Ακαδημία Τιφλίδας (1995-1998) και στην Θεολογική Σχολή Αθηνών (1998-2003). Διάκονος χειροτονήθηκε στις 3 Απριλίου 2004 και Πρεσβύτερος στις 12 Απριλίου 2004 από τον Επίσκοπο Διαυλείας Δαμασκηνό. Στις 31 Αυγούστου 2005 εκάρη μοναχός. Στις 21 Δεκεμβρίου 2008 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 3 Μαΐου 2009 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Χερέτης και ανέλαβε τη διαποίμανση των ενοριών του Πατριαρχείου Γεωργίας στο Αζερμπαϊτζάν. Στις 20 Αυγούστου 2009 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Ντεντοπλιτσκαρόης και Χερέτης. Στις 21 Δεκεμβρίου 2010 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Κογαμπούντης και Χερέτης" και στις 3 Ιουνίου 2014 απλώς "Κογαμπούντης". Στις 12 Ιανουαρίου 2015 εξελέγη Επίσκοπος Μαργβέτης και Ουμπίσης.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.