Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Διδυμοτείχου και Ορεστιάδος κύριος Δαμασκηνός. (γεν. 1959).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Ο κατά κόσμον Μηνάς Καρπαθάκης γεννήθηκε στην Αθήνα στις 10 Μαΐου 1959. Σπούδασε Νομική και Θεολογία στο Πανεπιστήμιο Αθηνών. Την 1 Φεβρουαρίου 1985 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Πετράκη. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 23 Μαρτίου 1985 από τον Μητροπολίτη Μεγάρων Βαρθολομαίο και Πρεσβύτερος στις 14 Σεπτεμβρίου 1987 από τον Αρχιεπίσκοπο Αθηνών Σεραφείμ. Διετέλεσε Αρχιγραμματέας της Ιεράς Συνόδου από το 1990 μέχρι το 1998. Στις 27 Ιανουαρίου 1995 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Διαυλείας, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Αθηνών. Στις 12 Οκτωβρίου 2009 εξελέγη Μητροπολίτης Διδυμοτείχου και Ορεστιάδος με 43 ψήφους (επί 77 ψηφισάντων) έχοντας συνυποψηφίους τους Αρχιμανδρίτες Κωνσταντίνο Παναγιωτακόπουλο (31 ψήφοι) και Θεόκλητο Αθανασόπουλο (0 ψήφοι, 2 λευκές ψήφοι και 1 άκυρη).

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.