Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Ρούζας κύριος Τύχων. (γεν. 1967).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Αλέξανδρος Βικτώροβιτς Ζάιτσεφ γεννήθηκε στις 13 Απριλίου 1967 στη Μόσχα. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1991 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1995. Στις 25 Μαρτίου 1993 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 7 Απριλίου 1993 από τον Επίσκοπο Δημητρώβου Φιλάρετο και Πρεσβύτερος στις 6 Ιανουαρίου 1996 από τον Επίσκοπο Βερεγίας Ευγένιο. Στις 6 Οκτωβρίου 2006 τοποθετήθηκε επικεφαλής της Πνευματικής Αποστολής του Πατριαρχείου Ρωσίας στα Ιεροσόλυμα και στις 8 Οκτωβρίου 2006 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 26 Απριλίου 2009 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Σωτήρος Χριστού Μόσχας τιτουλάριος Επίσκοπος Ποδόλσκ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Μόσχας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Αμερικής και Καναδά Ιωνά (της Μετροπόλια), τους Αρχιεπισκόπους Βολοκολάμσκ Ιλαρίωνα, Οτάβας και Καναδά Σεραφείμ (της Μετροπόλια), Βερεγίας Ευγένιο, Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο, Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο, Μπορισπόλεως Αντώνιο και τους Επισκόπους Κρασνογκόρσκ Σάββα, Δημητρώβου Αλέξανδρο, Λιουμπερτσή Βενιαμίν, Γκάτσινας Αμβρόσιο, Μπρονίτσης Ιγνάτιο, Σούροζ Ελισαίο και Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο. Από το 2015 μέχρι το 2017 διετέλεσε τοποτηρητής των Επισκοπών Βιέννης και Αυστρίας και Βουδαπέστης και Ουγγαρίας. Στις 28 Δεκεμβρίου 2017 τοποθετήθηκε τοποτηρητής της Επισκοπής Βερολίνου και Γερμανίας. Την 1 Φεβρουαρίου 2018 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. στις 13 Απριλίου 2021 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Αρχιεπίσκοπος Ρούζας, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.