Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Χάγης και Ολλανδίας κύριος Ελισαίος. (γεν. 1962).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ηλίας Βλαδιμήροβιτς Γκανάμπα γεννήθηκε στο Λένινγκραδ την 1 Αυγούστου 1962. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο του Λένινγκραδ το 1982 και από τη Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ το 1986. Πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Στις 17 Νοεμβρίου 1985 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 22 Νοεμβρίου 1985 από τον Αρχιεπίσκοπο Τιχβίν Μελίτωνα και Πρεσβύτερος στις 18 Ιανουαρίου 1986. Από το 198΄8 μέχρι το 1992 υπηρέτησε στην Πνευματική Αποστολή του Πατριαρχείου Ρωσίας στα Ιεροσόλυμα ως αναπληρωτής τοου επικεφαλής της Αποστολής. Στις 27 Απριλίου 1997 (Κυριακή του Πάσχα) έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Διετέλεσε αντιπρόσωπος του Πατριαρχείου Ρωσίας στο Πατριαρχείο Αντιοχείας από τις 8 Οκτωβρίου 2000 μέχρι το 2002. Στις 12 Μαρτίου 2002 τοποθετήθηκε επικεφαλής της Πνευματικής Αποστολής του Πατριαρχείου Ρωσίας στα Ιεροσόλυμα. Στις 26 Νοεμβρίου 2006 στον Καθεδρικό Ναό Σωτήρος Χριστού της Μόσχας χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπογορόδου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Χερσονήσου και τοποτηρητής της Επισκοπής Σούροζ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σμολένσκ και Καλλίνινγκραδ Κύριλλο, Καλούγας και Μπορώβου Κλήμη, τους Αρχιεπισκόπους Κέρτς Ανατόλιο, Βερολίνου και Γερμανίας Θεοφάνη, Ίστρας Αρσένιο, Χερσονήσου Ιννοκέντιο και τους Επισκόπους Φιλιππουπόλεως Νήφωνα (Πατριαρχείο Αντιοχείας), Βιέννης και Αυστρίας Ιλαρίωνα, Σταυρουπόλεως και Βλαδικαυκάσου Θεοφάνη, Δημητρώβου Αλέξανδρο, Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο, Μοραβικίου Αντώνιο (Πατριαρχείο Σερβίας), Ταμπώβου και Μιτσούρινσκ Θεοδόσιο και Μπρονίτσης Αμβρόσιο. Στις 27 Δεκεμβρίου 2007 εξελέγη Επίσκοπος Σούροζ. Την 1 Φεβρουαρίου 2010 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 28 Δεκεμβρίου 2017 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Χάγης και Ολλανδίας.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.