Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ντουνάηβτσι κύριος Μάρκος. (γεν. 1978).
(Εκκλησία της Ουκρανίας).

Ο κατά κόσμον Βασίλειος Ιωσήποβιτς Γκριντσέβσκη γεννήθηκε στο χωριό Ντεμιάνκοβιτς της Επαρχίας Νουνάηβτσι του Νομού Χμιελνικίου της Ουκρανίας στις 18 Ιανουαρίου 1978. Το 2000 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Βολυνίας. Το 1999 νυμφεύθηκε. Στις 19 Σεπτεμβρίου 1999 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Χμιελνικίου και Κάμενετς Ποδόλσκ Αντώνιο (του Πατριαρχείου Κιέβου). Στις 21 Σεπτεμβρίου 1999 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Χμιελνικίου. Το 2006 διαζεύχθηκε. Το 2008 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου. Στις 19 Μαρτίου 2008 εκάρη μοναχός. Στις 17 Δεκεμβρίου 2009 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Βλαδιμήρου Κιέβου Επίσκοπος Τσερνοβικίου και Κιτσμάν. Στις 8 Μαρτίου 2013 εξελέγη Επίσκοπος Οδησσού και Μπάλτας. Στις 22 Ιανουαρίου 2018 παραιτήθηκε. Από τις 15 Δεκεμβρίου 2018 στη δικαιοδοσία της νεοσύστατης Ορθόδοξης Εκκλησίας της Ουκρανίας. Στις 5 Φεβρουαρίου 2019 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ντουνάηβτσι.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.