Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Λίμπερτβιλ και Σικάγου κυρός Χριστοφόρος. (1928-2010).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο κατά κόσμον Βλαδίμηρος Κοβάσεβιτς γεννήθηκε στο Γκάλβεστον (Galveston) του Τέξας των Η.Π.Α. στις 25 Δεκεμβρίου 1928. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 25 Νοεμβρίου 1951 και Πρεσβύτερος στις 2 Δεκεμβρίου 1951. Σπούδασε την Θεολογία στο Θεολογικό Σεμινάριο του Αγίου Σάββα στο Λίμπερτβιλ του Ιλλινόις και στη Θεολογική Σχολή Τιμίου Σταυρού Βοστώνης. Υπηρέτησε ως Εφημέριος σε διάφορες ενορίες της Επισκοπής Αμερικής και από το 1961 στο Σικάγο της από το 1963 Επισκοπής Κεντρώας Αμερικής. Το 1970 χήρεψε. Στις 18 Ιουνίου 1978 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Ανατολικής Αμερικής και Καναδά. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Γερμανός, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Βανάτου Βησσαρίωνα και Κεντρώας Αμερικής Φιρμιλιανό. Από τις 26 Μαΐου 1983 μετά την ίδρυση της Επισκοπής Καναδά άρχισε να τιτλοφορείται μόνο ως "Ανατολικής Αμερικής". Στις 5 Οκτωβρίου 1991 εξελέγη Μητροπολίτης Κεντρώας Αμερικής. Στις 21 Μαΐου 2009 μετά την αναδιοργάνωση των Επισκοπών του Πατριαρχείου Σερβίας στη Βόρειο Αμερική ονομάστηκε Μητροπολίτης Λίμπερτβιλ και Σικάγου. Εκοιμήθη στο Σικάγο στις 18 Αυγούστου 2010.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.