Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βορείου Δονέτσκ και Σταρομπέλσκ κύριος Νικόδημος. (γεν. 1975).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Νικολάγιεβιτς Μπαρανόφσκη γεννήθηκε στο χωριό Γκόσηβ της Επαρχίας Όβρουτς του Νομού Ζιτόμιρ της Ουκρανίας στις 15 Μαΐου 1975. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Κιέβου το 1996 και από τη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 2000. Στις 11 Απριλίου 2000 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 15 Απριλίου 2000 από τον Επίσκοπο Βισγορόδου Παύλο και Πρεσβύτερος στις 27 Απριλίου 2000 από τον Μητροπολίτη Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Βλαδίμηρο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Μπελοτσερκώβου. Στις 27 Απριλίου 2003 (Κυριακή του Πάσχα) έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 25 Δεκεμβρίου 2010 χειροτονήθηκε στη Λαύρα των σπηλαίων Κιέβου τιτουλάριος Επίσκοπος Ρόκιτνε, Βικάριος της Επισκοπής Μπελοτσερκώβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Βλαδίμηρος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Όβρουτς και Κοροστέν Βησσαρίωνα, τους Αρχιεπισκόπους Μπελοτσερκώβου και Μπογουσλάβου Μητροφάνη, Λβώβου και Γαλικίας Αυγουστίνο, Σαράνσκι και Πολεσίας Ανατόλιο, Βισγορόδου Παύλο, Μπορισπόλεως Αντώνιο, Περεγιασλάβας Χμιελνικίου Αλέξανδρο και τους Επισκόπους Ουμάν και Ζβενιγκορόδου Παντελεήμονα, Σεπετόφκας και Σλαβούτας Βλαδίμηρο, Νιέζιν και Πριλούκη Ειρηναίο, Μακαρώβου Ιλάριο, Κάχοβκας και Γκενιτσέσκ Ιωάσαφ και Βασιλικώβου Παντελεήμονα. Στις 20 Ιουλίου 2012 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ροβένκι, Βικάριος της Επισκοπής Λουγκάνσκ. Στις 5 Ιανουαρίου 2013 εξελέγη Επίσκοπος Βορείου Δονέτσκ και Σταρομπέλσκ. Στις 17 Αυγούστου 2015 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 17 Αυγούστου 2019 προήχθη σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.