Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βερεγίας κύριος Παντελεήμων. (γεν. 1950).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Αρκάδιος Βικτόροβιτς Σατώφ γεννήθηκε στις 18 Σεπτεμβρίου 1950 στην Μόσχα. Το 1971 νυμφεύθηκε. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 26 Αυγούστου 1978 από τον Αρχιεπίσκοπο Δημητρώβου Βλαδίμηρο και Πρεσβύτερος στις 15 Απριλίου 1979 από τον Μητροπολίτη Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Μόσχας. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1988. Το 1990 χήρεψε. Στις 17 Ιουλίου 2010 εκάρη μοναχός και στις 18 Ιουλίου 2010 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 21 Αυγούστου 2010 χειροτονήθηκε στην Ιερά Μονή Σολοβέτσκι τιτουλάριος Επίσκοπος Ορεχώβου Ζουέβου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Μόσχας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Μόσχας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κισινιώβου και Μολδαβίας Βλαδίμηρο, Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, Βολοκολάμσκ Ιλαρίωνα, τους Αρχιεπισκόπους Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ Παντελεήμονα, Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο και τους Επισκόπους Τιρασπόλεως και Ντουμποσάρ Σάββα, Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης Τύχωνα, Καγκούλ και Κομράτης Ανατόλιο, Χανκόβου Πέτρο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Μπελτσύ και Φαλέστης Μάρκελλο και Ποδόλσκ Τύχωνα. Στις 22 Μαρτίου 2011 εξελέγη Επίσκοπος Σμολένσκ και Βιασμά. Στις 12 Μαρτίου 2013 τοποθετήθηκε εκ νέου Επίσκοπος Ορεχώβου Ζουέβου, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Στις 16 Μαρτίου 2013 τοποθετήθηκε Επίτροπος του Ανατολικού Βικαριάτου της πόλεως Μόσχας. Στις 13 Απριλίου 2021 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βερεγίας, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.